Reklama

Reklama

Higiena i komfort w każdym wieku

„Niegroźne infekcje” a nietrzymanie moczu

Niewiele kobiet wie, że powtarzające się lub nieleczone infekcje (i to nie tylko układu moczowo-płciowego), mogą doprowadzić do inkontynencji, zwanej potocznie nietrzymaniem moczu. O jakich chorobach mowa? Jak można się przed nimi zabezpieczyć? Tego dowiecie się z naszego tekstu.

Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne: zmiany hormonalne (zwłaszcza w okresie menopauzy), ciąża, osłabienie mięśni dna macicy. Jednak również pozornie "niegroźne" infekcje mogą doprowadzić do pojawienia się lub nasilenia tej dolegliwości - niezależnie od wieku i ogólnego stanu zdrowia.

Stan zapalny pęcherza

Pęcherz moczowy to narząd kształtem przypominający worek. Po obu jego stronach znajdują się moczowody, którymi nieustannie spływa przefiltrowany mocz. Kiedy w pęcherzu nagromadzi się dostateczna ilość (od 250 do nawet 500 ml) - odczuwamy parcie i wydalamy go przez cewkę moczową. Ze względu na jej długość (ok. 5 cm) kobiety znacznie częściej skarżą się infekcje układu moczowo-płciowego (dla porównania - cewka mężczyzn może być aż trzy razy dłuższa). Za zapalenie pęcherza odpowiedzialne są bakterie, najczęściej pałeczki okrężnicy, które dostają się do cewki moczowej, tam namnażają, dostają do pęcherza i przylegają do jego ścian. To właśnie wtedy większość kobiet czuje objawy, czyli nieustanne parcie na pęcherz, pieczenie podczas oddawania moczu, ból podbrzusza o różnym natężeniu, krwiomocz. Jednym z takich objawów może być także nietrzymanie moczu (zazwyczaj wycieka niewielka ilość płynu). Jeśli odpowiednio szybko podejmie się leczenie (czasem wystarczy leczenie objawowe, czyli picie dużej ilości kwaśnych płynów i nasiadówki, jednak zazwyczaj trzeba sięgnąć po leki) wszystkie objawy, w tym inkontynencja, powinny minąć.

Reklama

Zwróć uwagę: Nietrzymanie moczu może też być spowodowane lub potęgowane przez niektóre leki, m.in. moczopędne i rozluźniające mięśnie. Jeśli je przyjmujesz i zauważysz u siebie niekontrolowany wyciek moczu, nie wpadaj w panikę. Poobserwuj przez kilka dni organizm, a jeśli nawet po odstawieniu tabletek dolegliwości będą się utrzymywały - udaj się do lekarza.

Infekcje układu moczowo-płciowego (a także nerek) to niejedne choroby, przy których może pojawić się inkontynencja. Wszelkie stany zapalne górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy umiarkowany lub silny kaszel, również mogą doprowadzić do nietrzymania moczu. Jak to możliwe i kto jest najbardziej narażony?

Kaszel a nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (powodowane właśnie przez kaszel, kichanie, a także śmiech) dotyka najczęściej kobiety, które już mają osłabione mięśnie dna miednicy (np. po naturalnych porodach). Takie mięśnie nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej, więc nie pozostaje ona odpowiednio szczelnie zamknięta. Kiedy w pęcherzu wzrasta ciśnienie (np. podczas ataku kaszlu) osłabione mięśnie nie są w stanie kontrolować ujścia cewki i dochodzi do niekontrolowanego wycieku.

Zwróć uwagę:

Jeśli się przeziębiłaś lub zachorowałaś na grypę i podczas choroby zaobserwowałaś u siebie nietrzymanie moczu, nie zamartwiaj się. Najpierw wylecz podstawową infekcję (jeśli wyciek moczu bardzo ci dokucza, w aptece możesz kupić specjalistyczne wkładki i podpaski, które nie tylko szybko wchłoną płyn, ale także nie dopuszczą do powstawania przykrego zapachu). Jeśli nawet po zakończeniu leczenia dolegliwość będzie się utrzymywała - skontaktuj się z lekarzem. Być może w osłabionym organizmie zaczęło rozwijać się zapalenie pęcherza, któremu także towarzyszy nietrzymanie moczu.

Objawy można zminimalizować

Niezależnie od tego, czy nietrzymanie moczu pojawiło się w efekcie infekcji dróg moczowo-płciowych czy ujawniło podczas choroby górnych dróg oddechowych, zazwyczaj dolegliwości mijają po wyleczeniu schorzenia. Jeśli tak się nie stanie, udaj się do lekarza, który zleci dodatkowe badania i pokaże odpowiednie ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie dna miednicy odpowiedzialne za "zamykanie" cewki moczowej.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy