Sposoby na nietrzymanie moczu

Co zrobić, gdy problemy z nietrzymaniem moczu zaczynają dezorganizować aktywny styl życia? To pytanie zadaje sobie większość osób, u których - na skutek fizycznych zmian lub chorób – po raz pierwszy wystąpiły poważne dolegliwości związane z nieprawidłową mikcją.

Nie poddawaj się skutkom NTM. Zacznij aktywnie zapobiegać objawom!
Nie poddawaj się skutkom NTM. Zacznij aktywnie zapobiegać objawom!123RF/PICSEL

Jak radzić sobie doraźne, a kiedy zasięgnąć pomocy lekarza chirurgia? Czy NTM to dolegliwość przewlekła? I wreszcie - czy istnieje jeden, idealny sposób na zwalczenie nietrzymania moczu?

Oto przegląd 5 najpopularniejszych metod walki z NTM.

1.       Ćwiczenia mięśni Kegla

Trening mięśni dna miednicy to nie tylko sposób na złagodzenie objawów występowania NTM, ale też doskonały środek zapobiegawczy. Regularne ćwiczenia w młodości pozwolą skutecznie zapobiegać rozwojowi patologii w obrębie układu moczowego. Lekarze potwierdzają ich bardzo wysoką skuteczność - nawet w podeszłym wieku obserwuje się zbawienny wpływ tej formy leczenia na działanie mięśni. Co ważne, trening nie wymaga zbytniego wysiłku, a pierwsze efekty widać już po około 2 miesiącach. Warto ćwiczyć mniej lub bardziej intensywnie w każdej sprzyjającej chwili - nieskomplikowany wysiłek może zaprocentować nawet po wielu latach.

2.       Leczenie farmakologiczne

Choć w początkowej fazie zmagań z NTM częściej stosuje się fizjoterapeutyczne i nieinwazyjne metody leczenia, może się okazać, że proste ćwiczenia to jednak za mało, by skutecznie uporać się ze skutkami gubienia moczu. Jeśli objawy przybierają na sile i nie da się ich wyeliminować popularnymi sposobami, najlepiej skorzystać z porady specjalisty. W mocno zaawansowanych przypadkach lekarz może zlecić kurację lekami wpływającymi na wzrost napięcia mięśni lub wspomagającymi pracę układu nerwowego. Niestety, wiele badań i testów wskazuje na znikomą skuteczność leczenia farmakologicznego. Co więcej, regularne zażywanie medykamentów wywołuje szereg niepożądanych skutków ubocznych, m.in. zaburzenia snu lub uporczywe bóle głowy.

3.       Leczenie operacyjne

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o ingerencji chirurgicznej w zakresie leczenia nietrzymania moczu, pacjent musi przejść szereg specjalistycznych badań. Dokładne zdiagnozowanie pola dolegliwości pozwoli na precyzyjne i skuteczne wyeliminowanie uciążliwych objawów. Operacja należy do najskuteczniejszych i najszybszych metod radzenia sobie z NTM. Do zabiegów kwalifikują się głównie osoby z wysiłkowym lub mieszanym nietrzymaniem moczu, u których zaobserwowano fiasko leczenia zachowawczego oraz wzmożone problemy z prawidłową mikcją (w tym mężczyźni po operacjach prostaty). Najważniejszych badaniem kwalifikującym do określonego rodzaju operacji jest badanie urodynamiczne. Skuteczność ingerencji chirurgicznej jest właściwie stuprocentowa, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że po latach dolegliwość może w mniejszym bądź większym stopniu powrócić.

4.       Zmiana stylu życia

Wdrożenie do codzienności zdrowych nawyków pomoże niwelować, a w wielu przypadkach nawet usunąć objawy nietrzymania moczu. Przede wszystkim zadbaj o prawidłową masę ciała - nadwaga, nawet niewielka, znacznie osłabia mięśnie odpowiadające za prawidłowe wypróżnianie się. Ruszaj się jak najczęściej - stymulowanie określonych partii mięśni i połączeń nerwowych wzmacnia szereg układów odpowiadających za funkcjonowanie organizmu, w tym układu moczowego. Rzuć palenie i zacznij zdrowo się odżywiać - dostarczanie cennych mikroelementów w nieprzetworzonej postaci "buduje" sprawny system mięśniowo-nerwowy od środka. Zrezygnuj z moczopędnych produktów, zamiast kawy pij wodę, unikaj cytrusów. Regularnie odwiedzaj lekarza i staraj się dokładnie i na bieżąco leczyć infekcje i zakażenia pęcherza.

5.       Higiena na co dzień

Dla pań, które z przyczyn naturalnych zmagają się z NTM (poród, menopauza), najważniejszym środkiem zapobiegawczym jest zachowanie odpowiedniej higieny. Błahy z pozoru element w połączeniu z innymi metodami potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Dlatego ważne jest, by w przejściowych okresach kobiety potrafiły dobrze zadbać o czystość i świeżość, poprzez stosowanie specjalistycznych wkładek i podpasek oraz regularnie korzystały z toalet, nie doprowadzając do przepełnienia niedomagającego pęcherza.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas