Reklama

Reklama

Ćwiczenie pamięci

To, czy mimo upływu lat będzie wciąż sprawna, w dużej mierze zależy od nas.

Pamięć, tak jak ciało, starzeje się. By spowolnić ten proces, trzeba ją gimnastykować. Pomogą w tym proste ćwiczenia.

Nie korzystaj ze ściąg

Zapisuj telefony i adresy w notatniku lub komputerze, ale staraj się zapamiętać jak największą ich liczbę. Po kilku dniach takich ćwiczeń szybko znajdziesz je we własnej pamięci. Przed wyjściem do sklepu rób na kartce listę zakupów i staraj się ją zapamiętać tak, by w sklepie nie była potrzebna. Doskonałym ćwiczeniem jest przepisywanie i uczenie się na pamięć ulubionych wierszy i piosenek.

Dużo czytaj

Co najmniej pół godziny dziennie. Dzięki czytaniu uruchamiamy istniejące w mózgu połączenia (umiejętność czytania, rozumienia tekstu i kojarzenia faktów), utrwalamy je, tworzymy nowe. Słuchaj radia, oglądaj telewizję. Po wyłączeniu odbiornika staraj się przypomnieć sobie jak najwięcej informacji, dialogów, nazw, nazwisk.

Reklama

Ucz się nowych rzeczy

Na przykład języków obcych. W grupie, indywidualnie lub przez Internet. To wymaga "wkuwania" na pamięć słówek, wyrażeń, zwrotów. Im więcej powtórzeń, tym większa szansa na ich zapamiętanie. Staraj się opanować nowe umiejętności, np. grę na pianinie, rysunek, fotografowanie, korzystanie z komputera.

Stwórz dom pamięci

Ćwiczenie to usprawnia pamięć i wyobraźnię. Polega na wyobrażeniu sobie domu z wieloma pomieszczeniami, w których po kolei w wyobraźni umieszczamy meble, obrazy, bibeloty i zamykamy drzwi. Następnie otwieramy je, przechodzimy do kolejnych pomieszczeń i przypominamy sobie, co się w nich mieści. Podobną funkcję pełni przywoływanie w pamięci mieszkań znajomych i odtwarzanie ich wyposażenia.

Rozwiązuj krzyżówki

Rób to jak najczęściej: w domu lub w podróży, w kolejce u fryzjera czy w poczekalni u lekarza. Odszukiwanie w zakamarkach pamięci nazw z różnych dziedzin życia, nauki i sztuki to doskonały trening intelektualny. Pamięć poprawiają też zagadki logiczne, quizy, gry w skojarzenia, planszowe, scrabble, monopoly, sudoku.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: pamięć | ćwiczenia | mózg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy