Reklama

Reklama

Rumieni się, zapomina języka w gębie...

Słyszałam, że w weekend Ada organizuje urodziny – zagadnęłam mojego 16-letniego syna, Mariusza – Nie potrzebujesz dla niej prezentu? Czy tylko kwiatek?

Syn spojrzał na mnie zaskoczony, po czym się zarumienił.

Reklama

- Nigdzie nie idę - stwierdził krótko.

- Jak to? Spotkałam jej mamę w windzie i mówiła, że cała klasa będzie. Śmiała się, że najazd ich czeka - zażartowałam.

- Nie idę i już - powtórzył Mariusz.

- Ale dlaczego? Będą tam przecież twoi koledzy, koleżanki, znasz ich... Może być fajnie. Nigdzie nie chodzisz...

- Bo nie chcę. Muszę się uczyć - odpowiedział.

Próbowałam podpytać go, dlaczego. O co mu chodzi. Ale mimo nacisków niczego się nie dowiedziałam. Zmartwiłam się. Wiem, że mój syn jest nieśmiały. Był taki od dziecka wobec obcych, a odkąd zaczął dorastać, to zwłaszcza wobec dziewcząt. Rumieni się, zapomina języka w gębie. Nie raz mi mówił, że koledzy się z niego wtedy śmieją... Trudno się dziwić, że obawia się takich sytuacji. Miałam nadzieję, że wśród kolegów i koleżanek z klasy czuje się swobodnie...

- Czy powinnam go namawiać do chodzenia na takie imprezy, skoro nie chce? Boję się, że będzie odludkiem, że mu będzie z tym źle... - zwierzyłam się przyjaciółce.

- Daj mu spokój - odpowiedziała. - Może lepiej zapisz go do jakiegoś kółka zainteresowań? Tam pozna nowe osoby, może to go ośmieli? Moim zdaniem zmuszanie go do wyjścia nic nie zmieni. Z czasem mu pewnie minie ta nieśmiałość.

- Ale on już jest duży...

- Teraz to hormony w nim szaleją, pewnie ma powody, dla których rozmowa z dziewczyną jest dla niego torturą... z chłopcami w tym wieku dzieją się różne dziwne rzeczy. Nie naciskaj. Moim zdaniem musisz po prostu przeczekać.

Zgodnie z jej radą przestałam, ale obserwuje Mariusza i nie widzę, żeby cokolwiek się zmieniało. Nie interesują go żadne pozaszkolne spotkania, unika dyskotek, imprez organizowanych przez kolegów. Ciągle mnie to martwi. Jak pomóc synowi pozbyć się tej nieśmiałości?...

Lucyna Brzęczek z Milicza


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje