Reklama

Reklama

Siedzi cicho jak mysz pod miotłą

Karolina zawsze była cicha i nieśmiała. Miałam nadzieję, że z tego wyrośnie.

- Karolinko, jeszcze jesteś w łóżku? Dochodzi w pół do ósmej, spóźnisz się.

- Mamo, źle się czuję. Zostanę w domu.

To nie był pierwszy tego rodzaju poranny dialog z moją 12-letnią córką. I co najgorsze, zdarzał się coraz częściej.

- Myślę, że po prostu nie chcesz jechać na wycieczkę. Prawda?

- Naprawdę źle się czuję, a po wycieczce będzie jeszcze gorzej. Poprzednio, jak jechaliśmy do Kazimierza, w autokarze siedziałam sama i w ogóle było do kitu, bo dziewczyny kazały mi siedzieć cicho - rozpłakała się córka.

Reklama

Karolina zawsze była cicha i nieśmiała. Miałam nadzieję, że z tego wyrośnie. Tym bardziej, że w domu jest radosna, pełna życia. Zupełnie co innego w szkole. Nie zgłasza się do odpowiedzi, nigdy nie wyraża swojego zdania, nawet pytana boi się je przedstawić. Wychowawczyni zwróciła mi uwagę, że córka jest całkowicie zdominowana przez koleżanki, robi wszystko, co one, nawet wbrew sobie. Obawiam się, że w gimnazjum będzie jeszcze gorzej.

- Słuchaj, nie możesz tego tak zostawić - radzi mi moja siostra. - Zapisz ją na takie zajęcia dla nieśmiałych przygaszonych dzieci. Może są w jej szkole, a jak nie, to psycholog ci podpowie, gdzie ich szukać. Moja Julka chodziła na takie, gdy była jeszcze w przedszkolu. Pomogły jej, stała się bardziej otwarta i nie przeżywała wszystkiego na zapas.

Z kolei mąż wszystko bagatelizuje.

- Daj spokój. Niektórzy są nieśmiali przez całe życie. Jak widać, Karolina nigdy nie będzie prezydentem czy nawet dyrektorem, tylko szeregowym pracownikiem, wykonującym polecenia. I tacy są potrzebni - mówi żartobliwie.

Mnie jednak ta sprawa spędza z oczu sen. Nie chcę, aby córka była pomiatana przez koleżanki ani teraz, ani w gimnazjum. Ale nie wiem, jak jej pomóc. Jak sprawić, aby przestała się bać? Aby potrafiła w razie potrzeby odgryźć się lub wręcz przeciwstawić się koleżankom, kiedy nie ma ochoty na robienie tego, co one? Chcę, aby była po prostu sobą.

Aleksandra Kot z Warki

Chwila dla Ciebie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje