Reklama

Reklama

Wszystko kosztuje. A bilet mniej niż kara

Co to ma być? - spytałam moją czternastoletnia córkę Natalkę, kiedy pokazała mi kwitek do zapłacenia.

Przeczytałam. To była kara! Za jazdę autobusem bez biletu.

- Natka, co się stało? - załamałam ręce.

- Przepraszam, mamo - mruknęła. - Tak jakoś wyszło...

- Zapomniałaś o bilecie? - popatrzyłam na nią uważnie.

Westchnęła, a w końcu pokręciła głową:

- Nie... Myślałam, że mi się uda, no wiesz.

- A przecież obiecywałaś! - zmarszczyłam brwi.

- No tak, ale to bez sensu... 

Aż mnie zatkało, jak to usłyszałam.

Córka ma do szkoły tak blisko, że chodzi do niej na piechotę. Dlatego nie kupiliśmy jej biletu miesięcznego. Kiedy się wybiera z koleżankami do kina albo na zakupy, dajemy jej pieniądze na bilety jednorazowe. Zaraz na początku roku dostała mandat za jazdę bez biletu. Byłam pewna, że zapomniała go kupić albo skasować, bo nie jest przyzwyczajona. Ale okazało się, że wcale nie.

Reklama

- E, jeżdżę tak rzadko, zawracanie głowy z biletami - stwierdziła beztrosko.

- Natalko, nie mów tak. Za wszystko, z czego się korzysta, trzeba płacić - tłumaczyłam jej. - Poza tym twój bilet ulgowy kosztuje niedużo, 1,40 zł, a kara, którą teraz musimy teraz zapłacić to prawie 200 zł! Obiecaj mi, że będziesz pamiętać o biletach!

Córka obiecała. Kiedy wróciła z kina następnym razem i ją spytałam o bilety, stwierdziła, że tak, kupiła, skasowała. Nie miałam powodu jej nie wierzyć. Ale teraz już nie jestem taka pewna, czy nie kłamała.

- Nie dostanie kieszonkowego przez kilka miesięcy to zmądrzeje - zezłościł się mąż, kiedy usłyszał, że znów musimy zapłacić za Natalię karę.

Ale ja nie jestem przekonana, czy to zadziała. Jak nie będzie miała własnych pieniędzy, to tym bardziej nie będzie chciała wydawać na bilety tego, co na nie dostanie.

Uważam, że musi zrozumieć, że jeżdżenie na gapę jest złe, nieuczciwe i że musi pamiętać o biletach. Tylko jak ją przekonać, że to ważne?

Ewa Nowak z Białegostoku

Chwila dla Ciebie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje