Reklama

Reklama

7 pytań do seksuologa, które wstydzisz się zadać

Z waszych listów wiemy, że jest wiele pytań - dotyczących seksu i spraw intymnych - które są dla was krępujące. Wybrałyśmy te, które powtarzają się najczęściej i poprosiłyśmy o odpowiedzi naszych ekspertów.

W ogóle nie potrzebuję gry wstępnej. Czy coś jest ze mną nie tak?

Niekoniecznie. Niektóre panie osiągają podniecenie wolniej inne szybciej. To stereotyp, że czas poświęcony na rozbudzenie jest ważny tylko dla kobiet. Twoja gotowość do drogi "na skróty" może wynikać z faktu, że masz więcej testosteronu (nazywa się go męskim hormonem, ale kobiety też go mają!). Jeśli mimo braku gry wstępnej jesteś zaspokajana seksualnie, nie przejmuj się.

Zawsze udaję orgazm. Straciłam nadzieję, że kiedyś będę go mieć. Można się tego nauczyć?

Reklama

Można. Ponad 95 proc. kobiet nie znających orgazmu, nie wie, że jest w stanie to zrobić! Łatwiejszy do osiągnięcia jest orgazm łechtaczkowy. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś zdolna do przeżywania go, naucz się rozpoznawać wrażliwość twojego punktu "G". To splot zakończeń nerwowych w pochwie. Jego odpowiednia stymulacja wywołuje szczególny rodzaj rozkoszy. Poszukaj go na przedniej ściance pochwy, około 5-7,5 cm od przedsionka, najlepiej przy lekkim nacisku palców. Jeśli odkryłaś, że osiągasz orgazm tylko poprzez stymulowanie łechtaczki, spróbuj pokazać partnerowi, jak to robisz. Naucz go, jak może ci pomóc w pieszczotach (np. miłość francuska).

Możesz też namówić go do wypróbowania pozycji miłosnych, sprzyjających stymulacji punktu G. (np. pozycja "na jeźdźca" z odchyleniem do tyłu). Inne ćwiczenia mogą ci pomóc w osiągnięciu orgazmu pochwowego. Polegają na napinaniu mięśnia Kegla, czyli mięśnia łonowo-ogonowego. Łatwo go zlokalizujesz, próbując zatrzymać strumień moczu podczas siusiania.

Możesz także włożyć do pochwy dwa palce (najlepiej na leżąco) i mocno napiąć mięśnie tak, jakbyś chciała zatrzymać je w sobie. Gdy zorientujesz się, które to mięśnie, napnij je, policz do 5 i powoli rozluźnij. Na początek zrób serię 5 skurczów i rozkurczów. Powtarzaj ją 3 razy dziennie. Nie napinaj mięśni brzucha.

Po porodzie mam problem: suchość pochwy. Seks sprawia mi ból.

Suchość pochwy po porodzie to zjawisko naturalne, związane z obniżeniem się poziomu estrogenów. Możesz stosować dostępne bez recepty globulki dopochwowe lub żele nawilżające na bazie silikonu. Nie martw się, że nakładanie preparatu popsuje nastrój. Może to być element gry wstępnej!

W moich fantazjach erotycznych zawsze pojawia się element przemocy. Seks jest zwykle "na ostro". Czy to normalne?

Nie obawiaj się. Fantazje są naturalną i spontaniczną aktywnością psychiki. Elementy przemocy spotyka się w fantazjach erotycznych u wielu ludzi, i w tym sensie jest to dość normalne, typowe. Stałe ich występowanie w fantazjach może wskazywać na rozmaite pragnienia. Niekoniecznie chcemy rzeczywiście doświadczać podczas współżycia bólu, poniżenia, cierpienia, czyli tego, co jest nieodłącznym elementem każdego rodzaju przemocy. Za przemocą w fantazjach seksualnych może kryć się np. chęć, by twój partner był podczas zbliżeń bardziej dominujący, zdecydowany, robił to, co sprawia jemu przyjemność, a nie tylko oglądał się na drugą stronę.

Ale - uwaga - może za tym kryć się także powracanie do jakiegoś traumatycznego zdarzenia z przeszłości. W takim przypadku poleciłbym konsultację z seksuologiem. Żeby poznać lepiej sens ukryty za twoimi fantazjami, trzeba wnikliwiej przyjrzeć się samym tym fantazjom oraz obecnemu i przeszłemu życiu seksualnemu.

Dowiedz się więcej na temat: pytanie | problemy intymne | seksuolog | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje