Reklama

Reklama

Alfabet dojrzałego seksu

Seks to nie tylko wielka przyjemność. Dzięki niemu umacnia się nasza więź z partnerem, a mózg i ciało lepiej funkcjonują. O czym dobrze pamiętać, by cieszyć się nim jak najdłużej?

A jak amygdala

Reklama

Ciało migdałowate (amygdala) to ośrodek w mózgu odpowiedzialny za odczuwanie lęku i niepokoju. Dlaczego ma znaczenie dla naszego życia intymnego? Bo gdy jest aktywne, nie ma mowy o udanym seksie. 

Czynna amygdala blokuje sygnały pobudzenia erotycznego, zanim dotrą do mózgu, trzeba ją więc wcześniej "wyłączyć". Jeśli mamy za sobą ciężki dzień i dużo zmartwień na głowie, weźmy gorącą kąpiel, posłuchajmy relaksującej muzyki, wyciszmy się. Wtedy, pomimo stresu, mamy szansę na przeżycie rozkoszy i orgazm.

D jak dotykanie

Gdy para tuli się i głaszcze, podnosi się u niej poziom oksytocyny, czyli hormonu przywiązania. U mężczyzn wzrasta testosteron, dzięki któremu czują się pożądani przez partnerkę. To powoduje również, że mają silne pragnienie opiekowania się nią. Z tej przyczyny seksuolodzy nazywają dotyk szczepionką na wierność.

W okresach, kiedy rzadziej się kochacie, oprzyj mężowi głowę na ramieniu, obejmij, pocałuj, a wtedy przerwa w życiu erotycznym nie zaszkodzi waszej relacji. 

E jak endorfiny

Orgazm jest najsilniejszym naturalnym antydepresantem. Wyzwala m.in. endorfiny, aminokwasy uważane za biologiczny klucz do szczęścia. Niestety, są one nietrwałe. W dodatku z upływem lat ich produkcja spowalnia, ponieważ jesteśmy mniej aktywni fizycznie. 

Seks zapewni nam stały dopływ endorfin, zwłaszcza gdy kochamy się w różnych pozycjach. Dzięki niemu mamy też wyższe mniemanie o własnej atrakcyjności, i to bez względu na upływ czasu. 

G jak głowa

Słusznie się mówi, że kobieta seks ma w głowie. Dlatego myśl o seksie jak najczęściej. Wyobrażaj sobie siebie i męża w intymnych sytuacjach, których jeszcze nie doświadczyliście,  a które ciebie podniecają. Rozpalisz zmysły, rozbudzisz wyobraźnię i może niektóre  z fantazji zechcecie urzeczywistnić...?

J jak joga

Lekarze nie mogą nachwalić się jogi jako formy aktywności fizycznej dla ludzi w średnim wieku. Dzięki ćwiczeniom nie tylko poprawiamy pracę narządów wewnętrznych, ale modelujemy ciało, a to sprawia, że pewniej czujemy się we własnej skórze. Joga  uczy też skupienia  i relaksacji, co bardzo procentuje w łóżku.

L jak libido

Z wiekiem przerwy we współżyciu są coraz częstsze. Ty jesteś zmęczona, on pracuje do późna albo na odwrót. Jednak im dłużej to trwa, tym słabszy wasz apetyt na seks i tym trudniej go inicjować (już tydzień abstynencji daje taki efekt). 

Psycholodzy radzą więc, żeby umawiać się na niego i planować z góry, jak inne wydarzenia w życiu. Choć wydaje się to mało romantyczne, lepiej jest chodzić do łóżka regularnie, niż czekać, aż oboje będziecie mieli nastrój, co w efekcie może doprowadzić do coraz rzadszych spotkań w sypialni. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje