Reklama

Reklama

Alkohol nie służy małżeństwu

Uzależnienie od alkoholu opóźnia zawieranie związków małżeńskich i znacząco skraca ich trwanie.

Jak dotąd ukazało się wiele prac badawczych analizujących związek zachowań związanych z piciem alkoholu i stanem cywilnym pijących. Dotychczas nie uzyskano jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej czasu zawierania związków małżeńskich i ich rozpadu zakończonego rozwodem wśród osób uzależnionych od alkoholu.

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Mary Waldron wraz z zespołem z Indiana University School of Education badała historie ponad 5000 australijskich bliźniaków - zanotowano wszystkie fizyczne i psychiczne objawy stosowania alkoholu oraz wiek uczestników, kiedy stwierdzono u nich uzależnienie. Zebrano również dane dotyczące wieku w momencie zawierania pierwszego małżeństwa i w trakcie orzekania rozwodu lub separacji.

Reklama

Pomimo że picie w młodym wieku jest najlepszym prognostykiem późniejszego uzależnienia, wyniki badania wykazały silny związek uzależnienia od alkoholu z późnym zawieraniem małżeństw i wczesną separacją. Naukowcy stwierdzili również, że czynniki genetyczne mają wpływ na zaobserwowaną zależność. Wiadomo, że w przypadku alkoholizmu istotne są wrodzone czynniki ryzyka, ale nadal potrzebne są dalsze badania analizujące oddziaływanie genów i czynników środowiskowych.

Jak podkreślają autorzy pracy, wyniki ich badań wskazują, że problem picia dotyczy nie tylko alkoholików. "Młodzi ludzie, którzy piją alkohol powinni mieć możliwość poznania długofalowych konsekwencji swojego nałogu dla małżeństwa" - podsumowują naukowcy.

O wynikach badań poinformowali naukowcy z USA na łamach pisma "Alcoholism: Clinical & Experimental Research".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje