Alternatywa dla chemicznych środków antykoncepcyjnych
Pojawiają się dziesiątki pytań o naturalną alternatywę dla środków antykoncepcyjnych produkowanych na bazie chemicznych substancji. Znanych jest mnóstwo powodów, dla których nie powinno się po nie sięgać, jednocześnie istnieją poparte naukowymi badaniami podstawy świadczące o słuszności ich stosowania. Jak działają środki antykoncepcyjne?Hormonalne środki antykoncepcyjne, które próbują naśladować działanie naturalnych hormonów w organizmie, wykonane są z substancji syntetycznych. - Działają poprzez wstrzymywanie uwalniania hormonów odpowiedzialnych za owulację. - Stymulują organizm do produkcji gęstego śluzu szyjkowego, co zapobiega przeżyciu spermy, a w przypadku owulacji uniemożliwia przedostanie się plemników do dojrzałego jajeczka w jajowodzie. - Zakłóca naturalne zdolności rzęsek, z których zbudowane są ścianki jajowodów, czym utrudnia przemieszczanie się zapłodnionej komórki jajowej w stronę macicy. - Hamuje implantację zapłodnionego jajeczka w macicy, w przypadku gdy zapłodnione jajeczko zagnieździ się w macicy.
Sama świadomość i możliwość stosowania antykoncepcji oraz to, że zapłodnione jajeczko może zostać powstrzymane przed zagnieżdżeniem się w macicy, powinny wystarczyć do powstrzymania się od stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Dodatkowo badania naukowe wykazały, że kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne jeszcze przed okresem menopauzy są w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi.W przypadku nastolatek i kobiet do 25 roku życia zagrożenie to wzrasta dziesięciokrotnie.
Nie ma znaczenia, czy kobieta stosuje pigułki od dwóch lub więcej lat i czy zażywa je przed zajściem w ciążę oraz czy jest genetycznie obciążona chorobą raka piersi.
Brodawczak ludzki
Ponadto przeprowadzone przez instytucje naukowe testy wykazały, że kobiety zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które przyjmowały środki antykoncepcyjne, trzy razy częściej chorują na raka szyjki macicy niż kobiety, które ich nie stosowały.
Migrenowy ból głowy
Kobiety cierpiące na migrenowy ból głowy, które stosowały doustne środki antykoncepcyjne, są dwa do czterech razy bardziej narażone na udar mózgu w stosunku do kobiet, które ich nie zażywały.
Młode kobiety, które stosują tabletki antykoncepcyjne, mają zablokowaną produkcję hormonów, co skutkuje zmniejszoną wrażliwością na zapach.
Zainteresowania seksualne przekazywane są za pomocą zapachu, w związku z tym kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne mogą mieć zmniejszone libido.
Wkładka wewnątrzmaciczna powoduje uniemożliwienie implantacji , wywołując wczesną aborcję. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest wystąpienie perforacji macicy, co może prowadzić do całkowitego usunięcia macicy oraz szeregu infekcji dróg rodnych.
Ciąża pozamaciczna
Wkładka wewnątrzmaciczna może czasami doprowadzić do zajścia w ciążę, a jeśli miałoby to nastąpić, wówczas najbardziej prawdopodobna jest ciąża pozamaciczna, czyli taka, w której nienarodzone dziecko wszczepia się w miejscu innym niż macica matki, najczęściej w jajowodzie. Ciąża pozamaciczna pozostaje główną przyczyną zgonów matek w Stanach Zjednoczonych.
Wkładka może także spowodować cykliczne bóle, skurcze, bolesny stosunek płciowy, bolesne miesiączkowanie, bolesne cykle miesiączkowe i niepłodność.
Podwiązanie jajowodów
Podwiązanie jajowodów nie zawsze zapobiega zajściu w ciąży. Kiedy podwiązanie jajowodów nie daje rezultatów, to następstwem jest znacznie wyższa częstotliwość wystąpienia ciąży pozamacicznej, która - jak stwierdzono - jest główną przyczyną śmierci u kobiet w ciąży. Ponadto kobiety, które przechodzą zabieg podwiązania jajowodów, narażone są na wystąpienie powikłań po operacji. Komplikacje obejmują przypadki przebicia pęcherza moczowego, krwawienia, a nawet zatrzymanie akcji serca. Niektóre kobiety, które przeszły zabieg podwiązania jajowodów, doświadczyły przerwania pochwy, krwawienia, silnych bólów i skurczy w podbrzuszu.
Wazektomia
Mężczyźni, którzy poddali się wazektomii w około 50 procentach wytwarzają przeciwciała antyspermy. W istocie ich ciało rozpoznaje własną spermę jako "wroga". Może to prowadzić do zwiększenia częstości występowania chorób autoimmunologicznych. Liczne badania wykazały, że mężczyźni po zabiegu wazektomii częściej zapadają na raka prostaty, zwłaszcza 15 do 20 lat po zabiegu. Niektóre wyniki badań sugerują, że istnieje związek między wazektomią a niedawno zidentyfikowaną postacią demencji, pierwotnie postępującej afazji.
Zaburzenia hormonalne to powszechny problem w dzisiejszym świecie. Statystyki wskazują, że wiele osób korzysta z hormonalnych środków antykoncepcyjnych w celach leczniczych. Problemem jest to, że jest to tylko leczenie objawów, a nie zajęcie się przyczyną tych problemów. Ciało ludzkie naturalnie zbliża się do optymalnej równowagi hormonalnej.
Leczenie niektórych objawów chorobowych hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi nie tylko nie rozwiązuje głównego problemu, ale może prowadzić do jeszcze większych powikłań w przyszłości.
Jeśli równowaga hormonalna jest celem leczenia, to istnieje wiele naturalnych sposobów osiągnięcia jej. Pomocne mogą się okazać w tym przypadku suplementy:
Bulwa z rodziny rzodkwi, która jest znana z wpływu na zwiększoną produkcję hormonów i poprawy libido. Wiele kobiet zauważyło u siebie pod jej wpływem zwiększenie płodności i ulepszony wygląd skóry, natomiast mężczyźni zaobserwowali zwiększoną produkcję plemników, wpływ na swoje libido i poprawę snu. Maca jest bogata w minerały i niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu doskonale wpływa na równowagę hormonalną. Jest dostępna w postaci proszku lub kapsułek.
Magnez
Magnez wspomaga setki reakcji w organizmie i często przyczynia się do lepszego snu (co bardzo dobrze działa na hormony!). Istnieje kilka postaci magnezu:
- proszek, dzięki czemu można zmieniać dawkę,
- jonowa postać płynna, która może być dodawana do żywności i napojów. W tym przypadku dawkę można stosować przez dłuższy czas,
- postać transdermalna - stosowana bezpośrednio na skórę. Jest to często najbardziej skuteczne rozwiązanie dla osób z uszkodzonym przewodem pokarmowym lub ciężkim niedoborem magnezu.
Witamina D
Działanie hormonalne poprawia też wiitamina D. Największe jej ilości do organizmu dostarcza słońce.
Olej z wątroby dorsza
Sfermentowany olej z wątroby dorsza dostarcza wielu niezbędnych składników do produkcji hormonów, w tym witaminy A, D i K. Jest również doskonałym źródłem kwasów omega-3 i korzystnych tłuszczów.
Żelatyna
Żelatyna jest doskonałym źródłem wapnia, magnezu i fosforu. Wspomaga produkcję hormonów i utrzymuje prawidłowe działanie układu pokarmowego oraz pomaga zapobiegać stanom zapalnym, zwłaszcza w stawach.
Sztuczne hormony nie są najlepszym rozwiązaniem, aby opóźnić zajście w ciążę. Istnieją inne sposoby, które są o wiele zdrowsze. Planowanie rodziny jest naturalnym sposobem zapobiegania ciąży. Metoda ta nie prowadzi do żadnych skutków ubocznych i faktycznie pomaga kobietom poznać lepiej swoje ciało.
Wskaźnikami są w tym przypadku: temperatura ciała i produkcja śluzu w szyjce macicy, które pomagają skutecznie przewidzieć owulację i wskazać momenty, w których należy unikać współżycia seksualnego.