Reklama

Reklama

Antykoncepcja młodej mamy

Kobieta karmiąca piersią jest w pewnym sensie zabezpieczona przed ciążą tylko wtedy, gdy karmi dziecko tylko i wyłącznie własnym pokarmem i do tego nie rzadziej niż co pięć godzin.

Jeśli karmisz dziecko na każde żądanie (także w nocy), nie podajesz mu wody, soczków, odżywek czy choćby smoczka do ssania - wtedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę rzeczywiście jest niewielkie i wynosi około 1 proc.

Reklama

Dzieje się tak za sprawą dużej ilości prolaktyny, czyli hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową i odpowiedzialnego za produkowanie mleka, a zarazem hamującego jajeczkowanie.Jednak w naszych czasach taka sytuacja wydaje się utopią. Wystarczy dłuższa przerwa w karmieniu lub wprowadzenie do diety innych pokarmów niż mleko matki - a drastycznie zwiększa się prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Naturalnie

Ciąża i połóg rozregulowują działanie układu hormonalnego - owulacja zazwyczaj jest wtedy nieregularna, a może się pojawić niespodziewanie, bez wcześniejszego wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Jeśli do tego dochodzi rozregulowany tryb życia, jaki prowadzi matka karmiąca piersią - często zrywa się w nocy do dziecka, jest zmęczona i niewyspana, wtedy metody naturalne tracą jakikolwiek sens. W takiej sytuacji poranne mierzenie temperatury mija się z celem - wykres zrobiony na podstawie danych z termometru na pewno da zafałszowany wynik. Podobnie jest z obserwacją śluzu szyjkowego.

Pogotowie antykoncepcyjne

Prezerwatywy i środki chemiczne mogą okazać się bardzo skuteczne w czasie, gdy karmisz piersią. Wtedy naturalna płodność kobiety jest obniżona i dlatego metody mechaniczne i chemiczne można stosować z dużo większym powodzeniem, niż to ma miejsce w czasie naturalnego cyklu hormonalnego. Do tego nie są one w żaden sposób szkodliwe dla dziecka i można po nie sięgnąć w czasie pierwszych zbliżeń porodzie (w pierwszych 4-6 tygodniach po porodzie bezwarunkowo trzeba się powstrzymać od współżycia). Do tego dużą zaletą prezerwatyw jest to, że chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, co jest bardzo ważne po porodzie, gdy drogi rodne kobiety są podatne na infekcje.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | antykoncepcja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje