Reklama

Reklama

Antykoncepcja na miarę

Powinna być nie tylko „pewna” i bezpieczna, ale także… dopasowana do trybu życia i charakteru. Z naszym poradnikiem wybierzesz metodę idealną.

Z anim zdecydujesz się na środek, który pozwoli ci bez obaw cieszyć się seksem, pomyśl, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Choć najbardziej popularna jest tradycyjna dwuskładnikowa pigułka hormonalna, możesz skorzystać z innych, bardziej elatycznych sposobów. Prowadzisz intensywny tryb życia i nie masz czasu codziennie pamiętać o antykoncepcji? Obawiasz się przyrostu wagi? A może podjęłaś decyzję, że na razie nie chcesz mieć więcej dzieci i myślisz o zahamowaniu płodności nawet na kilka lat? Sprawdź, która metoda ci to zagwarantuje.

I. Prezerwatywa gdy nie współżyjesz regularnie

Sprawdza się w kryzysowych sytuacjach: jeśli nie planowałaś seksu i jako dodatkowe zabezpieczenie, gdy zapomniałaś wziąć pigułkę.

Reklama

Jak działa? Prezerwatywa (ok. 9 zł/3 szt.) stanowi barierę, która uniemożliwia przedostanie się plemników do pochwy.

Zalety: Zabezpiecza nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też chorobami przenoszonymi drogą płciową, m.in. wirusem HIV i WZW typu B.

Wady: Bywa zawodna, bo czasem pęka, a lateks może uczulać.

II. Spirala klasyczna dla kobiet, które nie planują więcej dzieci

Zapewnia zabezpieczenie nawet na 7 lat. Jest idealnym rozwiązaniem, gdy nie chcesz mieć więcej dzieci, a nie przeszłaś jeszcze menopauzy.

Jak działa? Wkładkę (ok. 120 zł) zakłada ginekolog w trakcie krwawienia miesiączkowego. Ramiona spirali (najczęściej w kształcie litery T) otoczone są miedzianym drucikiem. Miedź sprawia, że plemniki stają się mniej ruchliwe i nie docierają do jajowodu. Wymienia się ją raz na kilka lat.

Zalety: Nie musisz na co dzień myśleć o antykoncepcji, działa bardzo długo, nie zawiera hormonów.

Wady: Może zwiększać ryzyko stanów zapalnych narządu rodnego kobiety.

III. Pierścień lub plaster dla zabieganej lub zapominalskiej

W twoim rozkładzie dnia liczy się każda minuta, a może... bywasz roztrzepana? Postaw na metody, o których nie musisz myśleć codziennie.

Jak działają? Pierścień (ok. 45 zł) to wykonany z elastycznego materiału krążek, który kobieta samodzielnie umieszcza w pochwie na 21 dni - uwalnia on hormony, które blokują owulację. Po tym czasie krążek trzeba wyjąć na tydzień - wtedy pojawia się krwawienie. Plaster antykoncepcyjny (ok. 42 zł) przykleja się na skórę co 7 dni trzy razy w miesiącu. Pierwszy plaster stosujemy w pierwszym dniu cyklu. Po odklejeniu ostatniego robimy tygodniową przerwę. Podczas niej występuje krwawienie.

Zalety: Zarówno krążek, jak i plaster omijają układ pokarmowy i nie obciążają wątroby.

Wady: Pierścień u niektórych kobiet wywołuje uczucie dyskomfortu. Plaster zaś może podrażniać skórę. Nie powinny go stosować kobiety ważące więcej niż 90 kg.

IV. Minipigułka jednoskładnikowa jeśli masz skłonności do tycia

W przeciwieństwie do dwuskładnikowej pigułki antykoncepcyjnej - nie zawiera estrogenów, które zatrzymują wodę w organizmie i powodują lekki przyrost wagi. Jest idealna, gdy dbasz o linię.

Jak działa? Działanie minipigułki (ok. 35 zł) opiera się na jednym hormonie, progestagenie. W opakowaniu jest 28 tabletek. Przyjmuje się je, nie robiąc przerwy (po skończeniu jednego opakowania od razu zaczynasz drugie). Minipigułka hamuje jajeczkowanie i zagęszcza śluz szyjkowy tak, by nie przepuszczał plemników.

Zalety: Nie ma wpływu na gospodarkę hormonalną kobiety - przyjmując minipigułkę możesz nawet bez przeszkód karmić piersią. Nie musisz robić przerw w jej stosowaniu, co sprawia, że nie pojawia się krwawienie.

Wady: Wymaga dużej systematyczności. Pigułkę trzeba zażywać zawsze o tej samej porze, z dokładnością niemal co do godziny.

Radzimy

Jeśli skończyłaś 35 lat i palisz papierosy, nie powinnaś stosować większości dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Takie połączenie może być niebezpieczne dla twojego zdrowia, bo zwiększa ryzyko zachorowania na zakrzepicę i choroby serca. Zapytaj ginekologa o inne możliwości skutecznej ochrony.

Konsultacja: prof. Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: wady | Inna | plaster | antykoncepcja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy