Reklama

Reklama

Baby boom, czyli modnie być mamą

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Odkładanie decyzji o powiększeniu rodziny do czasu, aż się dorobimy i zadbamy o karierę, na szczęście odchodzi do lamusa. Chcemy mieć dzieci i cieszyć się macierzyństwem!

Czy nie wydaje ci się, że na ulicach, w sklepach, kinach, kawiarniach i innych miejscach publicznych (jednym słowem: wszędzie) coraz więcej jest kobiet w ciąży? To nie złudzenie: po raz pierwszy od lat mamy w naszym kraju dodatni przyrost naturalny. To dobra wiadomość, bo w poprzednich latach liczba Polaków stale spadała! Skąd więc ta nagła zmiana? Przyczyn jest kilka.

Reklama

Po pierwsze, trzydziestoparolatki, które kiedyś postanowiły robić karierę, teraz wreszcie zapragnęły mieć potomstwo. Do tej pory i one, i ich mężowie lub partnerzy, skupiali się na swojej pracy, teraz osiągnęli już pewną pozycję zawodową i stabilizację materialną. Jednocześnie za rodzenie dzieci wzięły się energicznie młodsze kobiety - te urodzone w czasie wyżu demograficznego sprzed 25-28 lat. Dodajmy do tego najmłodsze matki (dziewczyny, które decydują się na urodzenie dziecka na studiach lub niedługo potem) i mamy część odpowiedzi na pytanie. Bo równie ważne jest to, że w ostatnich latach w naszym kraju wzrosły płace. I łatwiej jest kupić mieszkanie na kredyt. A to elementy, które sprzyjają podjęciu decyzji o powiększeniu rodziny.

Mamom coraz lżej

Wokół macierzyństwa panuje też coraz lepszy klimat społeczny. Młoda mama może liczyć na wiele udogodnień, o których kilka lat temu mogłaby najwyżej pomarzyć. Wiele dobrego przyniosło nam wejście do UE - np. obowiązek dostosowania miejsc użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bardzo ułatwiło to poruszanie się... matkom z niemowlętami w wózkach. Ale też w centrach handlowych, supermarketach czy urzędach wydzielono kąciki, gdzie można przewinąć i w spokoju nakarmić niemowlę, a czasem nawet zostawić je pod opieką wykwalifikowanej opiekunki. Kina organizują seanse filmowe dla matek z małymi dziećmi (dźwięk jest nieco ściszony, by nie budzić śpiących maluchów). Działają fundacje, kluby i grupy wsparcia, które pomagają przyszłym i obecnym mamom. Organizowane są różnego typu warsztaty i szkolenia (płatne i darmowe). Kobiety mogą dowiedzieć się, jak dbać o siebie w czasie ciąży i po porodzie, jak opiekować się noworodkiem, itp. Mogą zasięgnąć porady u lekarza, psychologa, prawnika, dowiedzieć się np., gdzie podnieść kwalifikacje.

Dowiedz się więcej na temat: szczęście | prysznic | zabawy | matki | baby boom | boom | baby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje