Reklama

Reklama

Być lubianą: To prostsze, niż myślisz!

Sprawdź, jak poszerzyć grono życzliwych ci osób: w rodzinie, wśród znajomych, sąsiadów, a także w miejscu pracy.

Być może nieraz zastanawiałaś się, jak to jest, że niektórzy z łatwością zjednują sobie sympatię innych ludzi już od pierwszego spotkania. Też byś tak chciała? Przeczytaj, jak się zachowywać, żeby inni jeszcze bardziej cię polubili.

Naucz się słuchać z zainteresowaniem

Robiąc to, wysyłasz sygnał, że szanujesz rozmówcę oraz że jest dla ciebie ważny zarówno on sam, jak i to, co ma do powiedzenia.

Pozwól się wygadać drugiej osobie

Nie przerywaj bez powodu. Nie szukaj okazji, żeby zacząć opowiadać o sobie (rozmówca na pewno wyczuje twoje zniecierpliwienie). Nie próbuj znaleźć się w centrum zainteresowania, nie ty bowiem masz być bohaterem tej rozmowy.

Reklama

Pokaż, że ciekawi cię, co ktoś ma do powiedzenia

Potakuj, na znak, że słuchasz. Zadawaj pomocnicze pytania. Wtrącaj krótkie zdania, by dać do zrozumienia, że wczuwasz się w to, co mówi, np.: "Świetnie cię rozumiem", "Przykro mi, że cię to spotkało", "Cieszę się razem z tobą".

Zawsze okazuj szacunek

Szanuj poglądy drugiej osoby i jej podejście do życia. Akceptuj to, jakich dokonuje wyborów, nawet jeśli sama się z nimi nie zgadzasz.

Nie próbuj nikogo zmieniać

Nie narzucaj swojego zdania i światopoglądu, ale staraj się zrozumieć i polubić innych za to, kim są. Jeśli druga osoba będzie wiedziała, że jest przez ciebie akceptowana i że może przy tobie pozostać sobą, częściej zechce spędzać czas w twoim towarzystwie.

Nie krytykuj, nie wytykaj wad ani nie traktuj z góry

Nikt nie szuka towarzystwa osób, które na każdym kroku ściągają go w dół. Jeśli więc chcesz, by inne osoby cię polubiły, unikaj takich zachowań!

Nie szczędź innym komplementów

Każdy jest na nie łasy. Największą radość sprawiają takie, które płyną z głębi serca.

Bądź szczera

Nie wymyślaj komplementów na siłę. Druga osoba może wyczuć fałsz i odniesiesz skutek odwrotny do zamierzonego. Chwal u innych takie cechy, które rzeczywiście uważasz za zalety i które podziwiasz.

Nie przesadzaj z pochwałami

Gdy będziesz ich nadużywać, obsypana nimi osoba może poczuć się skrępowana lub odbierze je za nieszczere. Możesz nie zyskać tym sympatii.

Wzbudzaj zaufanie i bądź lojalna

Nie przekazuj dalej tego, co ktoś ci powierzył. Nie rozmawiaj o czyichś problemach z innymi.

Dotrzymuj obietnic

Nie rzucaj słów na wiatr. Jeśli powiedziałaś drugiej osobie, że coś dla niej zrobisz, wywiąż się z tego. Gdybyś z jakichś powodów nie mogła, wytłumacz, co ci stanęło na przeszkodzie, i przeproś.

Nigdy nie plotkuj na czyjś temat

Gdy ktoś dowie się, że go obmawiasz, bezpowrotnie możesz stracić jego sympatię i swoje dobre imię.

Pomagaj, gdy jest taka potrzeba

Widzisz, że ktoś ma kłopoty, za dużo pracy, przytłaczają go problemy? Nie udawaj, że tego nie zauważasz, tylko zaoferuj pomoc. Niech druga osoba wie, że może na ciebie liczyć.

Zjednaj sobie sympatię najmłodszych

Często przebywasz z dziećmi? Spraw, żeby jak najlepiej czuły się w twoim towarzystwie.

Bądź sobą

Dzieci bardzo szybko wyczuwają fałsz, dlatego nigdy nie udawaj kogoś, kim nie jesteś.

Nie traktuj ich z lekceważeniem

Szanuj uczucia najmłodszych i ich zdanie. Słuchaj z uwagą, co mają do powiedzenia, nie okazuj zniecierpliwienia. Dzieci lubią osoby, które traktują poważnie ich problemy. Pozwól więc im wygadać się, nie przerywając.

W danej chwili bądź tylko dla nich

Gdy spędzasz czas z najmłodszymi, skup na nich całą swoją uwagę - uwielbiają być w centrum zainteresowania. Pozwól im więc na to, a zyskasz ich akceptację.

Wymyślaj ciekawe rozrywki

Zabierz dzieci na wycieczkę, do kina, pograj z nimi w piłkę, pobaw się w chowanego na świeżym powietrzu, pojeździj na rolkach lub rowerze. Postaraj się, by najmłodsi nie nudzili się w twoim towarzystwie, a na pewno cię polubią!

Łukasz Mańkowski, psycholog i mediator pracujący w Psyche Progres


Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: sympatia | praca | plotki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy