Reklama

Reklama

Chcą dzieci, a nie ślubu

Dziecko nie jest już dla nas powodem, dla którego zawieramy małżeństwo. Polacy mówią: dziecko tak, ale bez ślubu.

Już co piąte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim, informuje "Dziennik" powołując się na GUS. Nieślubnych dzieci jest teraz pięć razy więcej niż jeszcze 30 lat temu.

- "Dziecko przestało być dla Polaków powodem do zawarcia małżeństwa. Minęły już czasy, gdy ślub oznaczał automatycznie dzieci i na odwrót. Te pojęcia przestały się ze sobą łączyć", tłumaczy socjolog prof. Mirosława Marody z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy czeka nas zatem koniec polskiej rodziny? Niekoniecznie, choć - jak twierdzą socjologowie - z pewnością nastąpiło przeformułowanie jej tradycyjnego modelu. - "Rodzina jest dziś traktowana lekko, bez zobowiązań, tłumaczy Urszula Jarecka. - W Stanach Zjednoczonych np. od dawna mówi się o tzw. rodzinach akordeonowych. Małżeństwo się rozwodzi, ale nadal żyje, często już z nowymi partnerami, pod jednym dachem. Wątpię jednak, by Polacy aż tak daleko odeszli od tradycji. A nawet gdyby do tego doszło, to jest bardzo możliwe, że już następne pokolenie wróci do tradycyjnego modelu", mówi.

Reklama

Na razie zresztą na tle Europy jesteśmy bardzo tradycyjnym narodem. Jak wynika z najnowszych danych, np. w Wielkiej Brytanii aż 75 proc. kobiet, które urodziły dziecko przed 25 rokiem życia, nie wyszło za mąż.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: małżeństwa | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy