Reklama

Reklama

Chcesz wiedzieć, czy czy twój nowy partner to ten na zawsze? Zaproś go na święta

Jednym z lepszych sposobów na to, by sprawdzić, czy osoba, z którą od niedawna się spotykasz, to materiał na małżonka, jest spędzenie razem rodzinnych świąt. Tak twierdzą autorzy badania, które opisano w "Journal of Social and Personal Relationships". Naukowcy wskazali, że święta to czas, który rzuca światło na kluczowe obszary współżycia: interakcje rodzinne, dbałość o relacje i umiejętność zarządzania konfliktami. Zachowanie par w takich sytuacjach pomaga ocenić, czy związek ma przed sobą przyszłość.

- Dla wielu osób święta są stresującym czasem. Dlatego zdolność do zacieśniania więzi z partnerem i otrzymywania wsparcia z jego strony w trakcie ich trwania może mieć duże znaczenie i wiele mówić o związku - mówi psycholog dr Donna T. Novak. I dodaje, że chociaż w tym roku Boże Narodzenie może być inne z powodu pandemii, to jednak wciąż będą momentem wielkiej próby dla związków. I nawet proste sygnały mogą wiele powiedzieć. Psycholog zwraca uwagę na dość banalny element. 

Reklama

- Zauważ, jak często oboje używacie słowa "my", kiedy rozmawiacie z rodziną o przyszłości na spotkaniach świątecznych. Jeśli często, to może to oznaczać, że jesteście pakietem na przyszłość - wskazuje.

Dr Supriya Blair, psycholog kliniczny dodaje, jeszcze jedną wskazówkę. 

- Kiedy spotykasz bliskich twojego partnera, a oni mówią: "Wiele o tobie słyszałem!", oznacza to, że twój partner jest tak podekscytowany tobą, że dzieli się swoją ekscytacją z innymi - wyjaśnia. I dodaje, że źródłem cennych sygnałów i sposobem na poznanie partnera mogą okazać się sytuacje stresowe lub kryzysowe, o które podczas świąt nietrudno. "Łatwo można zrobić dobre wrażenie, gdy sytuacja przebiega zgodnie z planem. Ale co się stanie, gdy sytuacja wymknie się spod kontroli? Warto to wiedzieć, bo niezawodność, stabilność emocjonalna i wytrwałość są kluczowe dla każdego związku" - mówi dr Blair.

Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, jak partnerzy wspólnie radzą sobie z konfliktami. Badania wskazują bowiem, że w trakcie świąt pary kłócą się przynajmniej siedem razy. Ważne jest to, jak te konflikty rozwiązują. 

- Kiedy obecność partnera jest źródłem stresu, a nie źródłem komfortu, należy to przemyśleć - zauważa dr Novak cytowana w rozmowie z "People". Niezdolność do "słyszenia" siebie nawzajem, do rozmowy i do rozwiązywania powtarzających się sporów jest tym, co dr Novak uważa za flagi ostrzegawcze. A takie sytuacje mogą zdarzyć się nie tylko między partnerami, ale również w gronie rodzinnym. Sposób reagowania partnera na rodzinne spory i jego zachowanie w takich sytuacjach również może dostarczyć sporo ważnych wniosków.

Warto też pamiętać, że spotkanie z rodziną, szczególnie to pierwsze, może być stresujące dla drugiej połówki. 

- Jeśli czujesz, że pierwsze spotkanie z rodziną nie przebiega dobrze, możesz sprawdzić, czy nie jesteś zbyt przewrażliwiony lub nie oczekujesz zbyt wiele od sytuacji. W takich chwilach możesz bowiem zacząć się zastanawiać, czy cię lubią, czy też zrobiłeś coś złego - podkreśla dr Novak. 

- Jeśli czujesz się zagubiony, porozmawiaj ze swoim partnerem na osobności, poproś go o jego wsparcie - radzi ekspertka. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje