Reklama

Reklama

Co młodzież wie o seksie?

Prawie połowa osiemnastolatków inicjację seksualną ma już za sobą (49,9 proc. chłopców i 47,3 proc. dziewcząt); wczesnej inicjacji nie towarzyszy jednak powszechne stosowanie antykoncepcji.

Wiek inicjacji seksualnej się obniża: blisko połowa osiemnastolatków ma już pierwsze doświadczenia seksualne za sobą, przy czym aż 19,4 proc. chłopców i 13,9 proc. dziewcząt w tej grupie wiekowej takie doświadczenie miało już przed ukończeniem 15 lat. Jak dodał, choć miłość jest najbardziej pożądanym motywem współżycia, ponad 40 proc. badanych nastolatków akceptuje seks z osobą, której się nie kocha. Inicjacji seksualnej często towarzyszą środki zmieniające świadomość, często są też czynnikiem ją przyspieszającym.

Co ty wiesz o seksie?

Problemem, który zwiększa ryzyko nieplanowanej ciąży, jest też niewystarczająca wiedza na temat seksualności i brak edukacji na ten temat w szkołach. Jak przekonuje dr Krzysztof Wąż z Uniwersytetu Zielonogórskiego, rodzice nie są najlepszymi partnerami do rozmów na ten temat, w szkołach nie ma rzetelnej edukacji seksualnej, a normy Kościoła są coraz trudniejsze do stosowania we współczesnym świecie. To wszystko sprawia, że głównym źródłem wiedzy na temat seksualności stają się kultura masowa i media.

Reklama

Ignorancja w kwestiach dotyczących seksualności jest najpoważniejszym problemem w Polsce, zarówno jeśli chodzi o wiedzę, jak i określone wartości. "Rodzina może być źródłem socjalizacji, ale nie przekaźnikiem wiedzy. Rodzice woleliby, żeby dzieci jak najdłużej pozostały dziećmi, więc nie podejmują tych tematów, a dzieci też nie lubią z nimi o tym rozmawiać, bo wolą sobie nie wyobrażać, że ich rodzice też +to robią+" - uważa prof. Magdalena Środa.

Duży wpływ na postawy młodych ludzi ma pornografia - dziewczęta przyjmują rolę obiektów seksualnych, traktują się przedmiotowo, sprawiają wrażenie, że są gotowe na wszystko, ale brakuje im asertywności, więc często godzą się na to, na co nie mają ochoty. W coraz większym stopniu brak asertywności to również problem chłopców. Aleksandra Józefowska z Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton, która m.in. prowadzi telefon zaufania dla młodzieży, zwraca uwagę, że młodzież zna wymyślne techniki seksualne, ale brakuje jej podstawowej wiedzy na temat własnego ciała i fizjologii.

Za młodzi na rodziców

Jak pokazały badania przeprowadzone w ramach kampanii "Kiedy 1+1=3", młodociani rodzice przyznają, że ich wiedza na temat życia seksualnego i środków antykoncepcyjnych była niewystarczająca. Zdaniem zarówno młodocianych rodziców, jak i młodych dziadków lekcje wychowania seksualnego są traktowane mało poważnie i poświęca się im zbyt mało czasu: niewiele mówi się o antykoncepcji i konsekwencjach wczesnego rozpoczęcia współżycia seksualnego.

Istotną rolę w tym, jak realizowane są lekcje wychowania do życia w rodzinie w szkołach mogą odegrać rodzice: nie powinni zwalniać dzieci z tych zajęć, powinni natomiast domagać się spotkań, na których prezentowane są program i podręczniki (dyrektor ma obowiązek je organizować) i aktywnie wpływać na jakość zajęć.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: seks | młodzież | antykoncepcja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy