Reklama

Reklama

Coraz więcej zazdrości

Zazdrość jest powszechna i wszechobecna, dlatego dziwi fakt, że uczeni dopiero od niedawna zainteresowali się tym problemem i poświęcają mu więcej uwagi.

Badania socjologiczne prowadzone niedawno w Niemczech ujawniły, że Niemcy (tak tolerancyjni w sprawach seksu) są zdecydowanie bardziej zazdrośni niż przed dwudziestu laty. Wzrosła też ilość osób, które przyznawały się do skrajnie silnego uczucia zazdrości. Skąd to się bierze, dlaczego tak się dzieje, że ogólnie rzecz biorąc robimy się coraz bardziej zazdrośni teraz niż przed dwudziestu laty?

Razem bezpieczniej

Otóż ludzi coraz częściej wiąże nie silne uczucie miłości, lecz potrzeba wspólnego pokonywania codziennych trudności materialnych i innych. Współczesna cywilizacja nie toleruje ludzi słabych i niezaradnych, "wypluwa" ich na swój margines; tak łatwo zostać bezrobotnym i bezdomnym, jeśli nie ma się odpowiedniej "siły przebicia". Małżeństwo daje większą gwarancję stabilizacji materialnej i ogólnie większe poczucie bezpieczeństwa.

Reklama

Podobne wnioski wysnuć można z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Czapińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Polska specyfika jest jednak taka, że ludzie łączą się w większości w ubóstwie, a rzadko w dostatku. A więc obawa utraty partnera życiowego dotyka nie tylko sfery uczuć, miłości, seksu - ale całej sytuacji życiowej człowieka. Do tego może dołączyć się niepewność, małe poczucie własnych wartości, strach przed samotnością. To wszystko razem oznacza katastrofę dla wielu osób, staje się sprawą "życia lub śmierci" - i to niestety nie tylko w przenośni. Często z powodu zdrady, zazdrości, odejścia partnera dochodzi do zbrodni lub samobójstwa. Problem jest więc poważny.

Jak się zmienia zazdrość

A dla tych, którzy zawierali małżeństwa "z rozsądku", ze względów materialnych, w celu stabilizacji życiowej? Dla tych osób jest to sprawa równie poważna, jest to bowiem nie trafiona inwestycja, którą trudno będzie budować od nowa.

W świecie ludzi nie ma jednak prostych mechanizmów, nie wszystko da się wytłumaczyć jednym szablonem. Zmieniają się zarówno zachowania seksualne ludzi, jak również stosunki społeczne. Na nasze postępowanie duży wpływ ma kultura, w jakiej żyjemy, wzorce zachowań najbliższego otoczenia, głównie rodziców. Ale wzorce też się zmieniają, zacierają się m.in. różnice zdrady żeńskiej i męskiej. Czy taka klasyczna zazdrość, zazdrość o partnera jako obiektu seksualnego, jest w dzisiejszych czasach tak samo uprawniona jak kiedyś?

Różne oblicza zazdrości

W 1994 roku zaskoczeniem były niektóre wyniki amerykańskiego raportu na temat zachowań seksualnych. Okazało się, że ludzie dorośli wcale nie uprawiają tak często seksu i nie zdradzają swoich partnerów, jak się powszechnie sądzi. I wcale nie tylko ze strachu przed AIDS. Od dorosłych znacznie bardziej aktywni seksualnie są nastolatkowie. Stopniowo obniża się wiek inicjacji, jednocześnie młodzież coraz później wchodzi w związki małżeńskie.

W Polsce jest podobnie. Często, niestety, inicjacja seksualna nie jest udana. Wielu młodych ludzi nie jest zadowolonych ze swoich pierwszych intymnych przeżyć - a to może pozostać w psychice na zawsze.

Zazdrość ma wiele twarzy, może też być maską dla innych emocji. Może być ona zarówno "zdrowa", jak i "chora". Zdrowa zazdrość pojawia się między partnerami, którzy się kochają naprawdę. Taka zazdrość może nawet cementować związek. W przeciwnym przypadku łatwo dochodzi do rozstania.

(LID)

MWMedia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy