Reklama

Reklama

Czy Bóg lubi seks?

Dlaczego Kościół nie akceptuje seksu przed ślubem? Czy celibat jest potrzebny? Na te i inne pytania odpowiedział gość Czaterii o. Ksawery Knotz - kapucyn, autor książek poświęconych etyce seksualnej Kościoła. Zobacz relację z tego czata.

NadesłanePytanie: Czy Bóg lubi seks?
O. Ksawery Knotz: - Na pewno lubi, bo to jest jego pomysł.

studentka1991: Witam co ojciec myśli na temat seksu przed ślubem ?
- Kościół będzie zawsze pokazywał miłość dojrzałą i będzie ludzi zachęcał do tego, aby współżycie wyrażało więź już zbudowaną. To oznacza, że decyzja małżeństwa sprawia, że trwałą więź można wyrazić przez akt seksualny.

kecag: Skoro Bóg wymyślił seks, to dlaczego kościół dorabia do tego teorię i zasady, i określa, co jest grzechem w pożyciu, a co nie jest?
- Zacznijmy myśleć nie od strony grzechów tylko od poznania mężczyzny i kobiety oraz od dostrzeżenia wzajemnej fascynacji, która ich wzajemnie do siebie przyciąga. Temat grzechu może się pojawić dopiero na końcu naszej refleksji, ponieważ jeśli odkryjemy piękno i dobro ludzkiej miłości, to w naturalny sposób zadamy sobie pytanie, co zrobić, aby była ona trwała, abyśmy naszej miłości nie zniszczyli, i co zrobić, abyśmy poprzez seksualność umieli wyrazić naszą miłość.

Reklama

Siin: Skoro seks ma być wyrazem miłości, to dlaczego może być dobry dopiero po ślubie? Czy przed ślubem kocham mniej moją wybrankę?
- Tak, można powiedzieć, że rzeczywiście kochamy mniej, bo miłość to konkretne decyzje, to jest wieź, która się tworzy i nie jest u wszystkich taka sama. Miłość wymaga czasu i odkrycia swojej tożsamości. Inną tożsamość ma chłopak i dziewczyna, narzeczony i narzeczona, żona i mąż. To nie są tylko słowa i nazwy. Za nimi kryje się wiele decyzji podjętych często po długim namyśle.

depresyjna: A co ksiądz myśli na temat antykoncepcji? Czy lepiej począć niechciane dziecko i potem go nie kochać, czy może lepiej temu zapobiec?
- Mamy prawo planować dzieci i nie ma w tym nic złego, że się je planuje, czyli widzi się, że w danym momencie nie powinno się począć dziecka. Tak samo, każda para staje przed takim momentem, kiedy stwierdza, że więcej dzieci już nie będzie mieć. Te decyzje można podejmować obserwując płodność i czekając na czas niepłodny, aby współżyć nie planując dziecka.

Czy Kościół nie za bardzo konserwatywnie podchodzi do tematów seksualnych ?
- Zależy dla kogo. Jak się wczytuję w to co Kościół mówi, to wydaje mi się, że jest bardzo śmiały i odważny. Kościół mówi np., że w miłości kobiety i mężczyzny, odbija się miłość Boga do człowieka, że ta ludzka, pełna namiętności miłość ma w sobie ukrytą tęsknotę za wiecznością, za nieskończonością i to widać w życiu jak ludzie są w sobie bardzo zakochani, to pragną, aby ich miłość było wieczna, aby się nie skończyła a taka miłość, to jest miłość, którą przypisujemy Bogu, bo to Bóg daje taką nieskończoną miłość. Aby taką miłość zbudować trzeba narzucić sobie dyscyplinę a to już nie jest popularne.

NadesłanePytanie: Czemu przez wieki zmienia się kościelne rozumienie postrzegania roli seksu w życiu rodziny?
- Dlatego, że Kościół jest obecny w bardzo wielu kulturach i w każdej kulturze coś innego odkrywa a równocześnie niektórych rzeczy nie jest w stanie przełamać.

sesyjna_ona_:): Czy mam się spowiadać z seksu przedmałżeńskiego i mówić, że żałuję skoro nie żałuję?
- Ludzie często tak to przeżywają jak osoba pytająca, ale trzeba tu rozróżnić dwie rzeczy. Nie można żałować uniesienia, które się przeżyło, czy przyjemności świeżo odkrytej. O taki żal nie chodzi. Natomiast ludzie potrafią często wyczuć, że redukują siebie, swoją relację, że nie zawsze wyrażają miłość, ale kierują się pobudkami egoistycznymi, że czasami redukują swoją relację do ciała jako przedmiotu użycia czyli w swoim sercu rozpoznają, że nie są uczciwi wobec drugiej osoby. Ważne jest kim są wobec siebie. Nie jest obojętne współżyć z kimś, kto się zdecydował być z nami na dobre i na złe czy współżyć z kimś, kogo się prawie nie zna, choć seks z nim/z nią jest naprawdę ekscytujący. Nie oceniamy doznań i emocji, ale oceniamy decyzje, które człowiek podejmuje. Miłość może się wypalić i nic po niej nie zostanie, gdy pójdziemy za emocjami i pragnieniami rezygnując z trudu czekania na siebie i budowania trwałej więzi.

depresyjna: Czy uważa ksiądz, że celibat księży jest rzeczą potrzebną? Dlaczego?
-

Celibat ma głębokie znaczenie. Pokazuje inną rzeczywistość, której my na ziemi nie znamy i nie rozumiemy. On intryguje ludzi, nawet przez to, że kwestionują możliwość takiego życia. Jest on w dzisiejszych czasach potrzebny jako znak, który trzeba odczytać i jakoś się do niego ustosunkować. Ten sposób życia w najgłębszym sensie oznacza życie dla Pana Boga i jest bardzo potrzebny mówiąc, że istnieją też wartości dla których można zrezygnować z miłości i seksu. Jest on pewnego rodzaju prowokacją.

Przeczytaj zapis całego czata z o. Ksawerym Knotzem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bóg | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy