Reklama

Reklama

Czy zabawka może być seksowna? Musi!

Pomyślałam, że w Disney’u wreszcie zrozumieli, że my nie chcemy już czekać na księcia na białym koniu i same potrafimy zatroszczyć się o swoje "żyły długo i szczęśliwie". Ale co widzę? Kolejna smutna, nudna dziewucha z wąską talią i perfekcyjnie wyregulowanymi brwiami. Wstyd!

"Dama wstaje o świcie, nie je jak prosię i nie rzuca broni miotającej na stół" - matka próbująca nauczyć manier niesforną córkę.

"Nigdy nie wyjdę za mąż! Chcę być niezależna!  Rozpuścić włosy na wiatr oraz jeździć konno po halach, naparzając z łuku w co popadnie" - ojciec przedrzeźniający tą samą (niesforną) córkę.

"Ale ja chcę być wolna!" - niesforna córka we własnej osobie.

Niesforna córka, czyli Merida, bohaterka filmu animowanego "Merida waleczna" (ang. "Brave"), nie przypomina dawnych bohaterek bajek i filmów Disney’a.

Reklama

Merida nieidealna

Nie ma nienagannej fryzury, idealnej sylwetki (po włożeniu gorsetu jęczy "nie mogę w tym oddychać") i trudnej przeszłości (wystarczy przypomnieć sobie Kopciuszka lub Królewnę Śnieżkę). A przede wszystkim - nie ma w planach małżeństwa. Podczas turnieju, w którym o rękę księżniczki rywalizuje banda nieudaczników, dziewczyna obwieszcza: "Ja jestem Merida! I będę się ubiegać o prawo do własnej ręki!" i pokonuje wszystkich kandydatów.

Taką Meridę pokochali widzowie, a Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznała filmowi Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany.

Idealna do kolekcji

Merdia, jak inne bohaterki filmów Disney’a, trafiła do kolekcji zabawek. Problem w tym, że jest do siebie zupełnie niepodobna: ma uczesane włosy i makijaż, a jej sukienka podkreśla wąską talię i obfitszy biust animowanej księżniczki. Krótko mówiąc: w fabryce zabawek Merida z sympatycznej chłopczycy zamieniła się w zmysłowego wampa epatującego seksualnością. Podczas produkcji zaginęła nie tylko "stara" Merida, ale także jej łuk - symbol siły i niezależności. Taka metamorfoza nie spodobała się ani Brendzie Chapman, reżyserce filmu, ani 100 tysiącom osób, które wyraziły swoje oburzenie podpisując list protestacyjny.  

 - To seksistowskie posunięcie, które ma poprawić sprzedać figurek - powiedziała Chapman. - Merida została stworzona po to, by stać się wzorem dla dziewczynek - wzorem silnym i możliwym do naśladowania. Nie kolejna księżniczką z ładną buźką, która marzy tylko o tym, żeby się zakochać.

Chapman powiedziała również, że za niebywałą transformacją księżniczki stoją specjaliści od marketingu.

- Wreszcie mogli zaoferować widzom coś, co stanowi jakąś wartość - i tak, będzie się sprzedawało. Ale zrezygnowali z tego, ponieważ uważają, że wiedzą lepiej, co pozwoli im zarobić. Zapomniałam, że głównym celem Disney’a jest zarabianie pieniędzy -  podsumowała reżyserka.

Księżniczki muszą być piękne

Z Chapman zgadzają się fani bajki, którzy na stronie change.org nawołują do podpisywania petycji "Say No to the Merida Makeover, Keep Our Hero Brave!". Jej autorki, zrzeszone wokół strony A Mighty Girl, piszą:

“Merida była księżniczką, na którą dziewczynki i ich rodzice długo czekali. Była silna i pewna siebie, gotowa do stawiania czoła nowym przygodom - zawsze z łukiem u boku. Była księżniczką, która wyglądała jak normalna dziewczyna - miała swoje niedoskonałości. Zmiana, która zaszła w niej na potrzeby stworzenia oficjalnej figurki do kolekcji księżniczek Disney’a nikomu się nie przysłuży. A zwłaszcza dzieciom, dla których Merida była wzorem - kimś, kto woli przeżywać przygody, a nie być obiektem adoracji. Przerobienie jej na szczuplejszą, seksowniejszą i bardziej dojrzałą to jasny sygnał dla dziewczynek: prawdziwa księżniczka jest właśnie taka - idealnie piękna."

Nuda z wyregulowanymi brwiami

Pod listem można znaleźć komentarze wielu oburzonych metamorfozą fanów bajki.

Diana Adkins-Fremstad: "Nie oglądaliście tego filmu? Ona nienawidziła swojej eleganckiej sukienki!"

Jessica Banks: "Naprawdę nie widzę powodu, by zmieniać silną postać w postać seksowną. Może zamiast dopasowywania Meridy do innych disney’owskich księżniczek - dopasować wszystkie disney’owskie księżniczki do Meridy?"

Kerri Gaskin: "Moja córka ma kręcone włosy, wspina się na drzewa, biega z wiatrem i rzuca wyzwania stereotypom. A ma dopiero cztery latka. Jak mogę jej teraz powiedzieć, że jej ulubiona bohaterka zmieniła się w seksowną pin-up?  Ucieszyłam się, kiedy "Merida Waleczna" weszła do kin. Pomyślałam, że w Disney’u wreszcie zrozumieli, że my nie chcemy już czekać na księcia na białym koniu i same potrafimy zatroszczyć się o swoje "żyły długo i szczęśliwie". Ale co widzę? Kolejna smutna, nudna dziewucha z wąską talią i perfekcyjnie wyregulowanymi brwiami. Wstyd."

Mimo wielu głosów krytycznych przedstawiciele Disney’a nie przejęli się zarzutami fanów. W  oficjalnym oświadczeniu, opublikowanym w portalu Yahoo! Shine, rzecznik prasowy napisał:

"Merida jest kolejnym przykładem tego, że księżniczki Disney’a są odważne, pewne siebie i silne. Lalka nie różni się od postaci z filmu, która zainspirowała mamy i córki na całym świecie". 

Wygląda na to, że protesty i negatywne opinie na temat figurki nie przekonają Disney’a do zmiany wyglądu figurki. Czy wy także oburza zmiana, jaka zaszła w wyglądzie tej postaci? A może uważacie, że cała historia nie ma żadnego znaczenia?

Źródła:

Artykuł:"'Brave' creator blasts Disney for 'blatant sexism' in princess makeover" Paula Liberatore z portalu Marin Independent Journal

Artykuł: “Merida From 'Brave' Gets An Unnecessary Makeover, Sparks Change.org Petition"  Jessicy Samakow z The Huffington Post  

Artykuł: “Does Merida's Disney Princess 'makeover' miss the mark?"

Petycja: “Disney: Say No to the Merida Makeover, Keep Our Hero Brave!"

Cytaty pochodzą z trailerów filmu animowanego

 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bajka | odchudzanie | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama