Reklama

Reklama

Depresja w męskim wydaniu

Dlaczego mężczyzna, którego kochasz staje się nie do zniesienia?

(...) Kobiety w depresji mają skłonność do przemyśliwania i analizowania swych uczuć, mężczyźni zaś chcą działać. Mężczyzna w obliczu depresji podejmuje zarówno działania silnie adaptacyjne (np. aktywnie poszukuje pracy, kiedy wpada w depresję z powodu bycia bezrobotnym), jak i takie, które wskazują na całkowity brak przystosowania (np. wszczyna bójkę lub się upija, by uciec w ten sposób od złych uczuć). Dowiadujemy się z badań, że kobiety następująco opisują to, co robią, gdy wpadają w depresję: "Próbuję dociec, dlaczego czuję się tak, jak się czuję" (Nolen-Hoeksema, 1993).

Reklama

Męskie wzorce zachowania w podobnej sytuacji są zgoła odmienne. Większość zauważa, że w takich chwilach skłania się ku zajęciom przynoszącym im satysfakcję lub takim, które pozwolą im odwrócić uwagę od złego samopoczucia: "Postanowiłem nie zwracać uwagi na mój paskudny nastrój". Oczywiście wielu ludzi (zwłaszcza mężczyźni) odpowie: "Co masz na myśli, jaka depresja?"

(...)Wprawdzie odwracanie uwagi w wielu wypadkach może być bardzo przydatnym narzędziem, ale ów męski sposób radzenia sobie z niewygodnymi stanami emocjonalnymi często prowadzi do

unikania, zaprzeczania, bagatelizowania i wybuchów. Mężczyzna cierpi, jest zrozpaczony, ale odczucia te pozostają nienazwane i niewyrażone.

Niechęć do stawienia czoła depresji

powoduje, że pomaganie cierpiącym na nią mężczyznom staje się bardzo trudnym zadaniem dla tych, którzy czynią to z racji wykonywanego zawodu - jak ja, oraz dla tych, którzy muszą z tym żyć - jak ty.(...)

Niezadowolenie z siebie

Jedną z podstawowych oznak męskiej depresji, którą dość łatwo można dostrzec u cierpiącego partnera, jest to, że czuje się on bardzo nieszczęśliwy sam ze sobą.(...)

Ostra samokrytyka

Podczas gdy niewielka dawka samokrytyki bywa przydatna w wypadku większości ludzi, zbyt duże jej natężenie może wypaczyć opinię, jaką mamy na swój temat.(...)

Wstyd z powodu bycia w depresji

Wielu mężczyzn, mimo pogłębiającego się wewnętrznego cierpienia, czuje wstyd spowodowany nie tylko tym, że uważają się za nieudaczników, ale również tym, że są w depresji.(...)

Wrogość i obwinianie innych

Ukryta, nienazwana i niewyrażona depresja, której doświadczają mężczyźni, doprowadza do tego, że nie chcąc przyznać się do choroby, obwiniają za swój stan innych. Bycie w depresji jest wyjątkowo niemęskie, a podjęcie leczenia wymaga tak ogromnego wysiłku! Osoby bliskie stoją naprawdę przed poważnym problemem.(...)

Dowiedz się więcej na temat: depresja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje