Reklama

Reklama

Dlaczego kobiety uprawiają seks?

Powody, z jakich kobiety uprawiają seks, to bez wątpienia jedno z najbardziej fascynujących, złożonych i tajemniczych zagadnień z dziedziny psychologii ludzkiej motywacji.

(...) od rozpaczliwych prób odzyskania choćby odrobiny godności po bolesnym doświadczeniu odrzucenia po radosne pragnienie skonsumowania prawdziwej miłości; od altruistycznej chęci podwyższenia samooceny partnera po egoistyczną żądzę zemsty; od dreszczyku emocji towarzyszącego ekscytującej przygodzie po ciemną stronę kłamstwa; od przyziemnej chęci uwolnienia się od bólu głowy po wzniosłe dążenie do tego, aby znaleźć się bliżej Boga.

(...) należy pamiętać, że czynniki popychające kobiety do aktywności seksualnej często są dużo bardziej złożone i wieloaspektowe, tworząc rozmaite kombinacje wymienionych motywów. Kobieta może uprawiać seks, żeby zdobyć wysoką pozycję w swojej grupie rówieśniczej, a także dlatego, że zastanawia się, o co tyle hałasu. Może zdecydować się na seks, ponieważ nowy partner pociąga ją fizycznie oraz dlatego, że jest niezadowolona z obecnego związku. Kobieta może uprawiać seks, ponieważ pragnie się uwolnić od stresu, a także dodać swojemu partnerowi pewności siebie i zbliżyć się do niego emocjonalnie.

Reklama

O czym myślą kobiety...

Musimy również zdawać sobie sprawę z faktu, że kobiece motywy seksualne czasami wchodzą ze sobą w konflikty. Kobieta może pragnąć nagłego przypływu oksytocyny, jaki towarzyszyłby orgazmowi podczas pierwszej randki, a jednocześnie mieć motywację do odwlekania seksu z nowym partnerem, aby nie sprawić na nim wrażenia "zbyt łatwej".

Inna kobieta może być rozdarta między pragnieniem przespania się z fascynującym nowym kochankiem a przekonaniem, że powinna dochować przysięgi wierności złożonej mężowi. Kobieta może nawet doświadczać konfliktu pomiędzy pragnieniem rezygnacji z wszelkiej kontroli i odczuciem rozkoszy uległości seksualnej, a chęcią przejęcia kontroli nad zbliżeniem i okazania pełni swojej władzy seksualnej.

Na drodze ewolucji

Staraliśmy się przyjrzeć wspaniałej różnorodności kobiecych motywacji seksualnych przez pryzmat kilku podejść teoretycznych. Jedno z nich opisuje seksualność kobiety z perspektywy ewolucyjnej, wyjaśniając ją w kontekście zdumiewającej różnorodności problemów adaptacyjnych, z jakimi przez długie tysiąclecia musiały sobie radzić pradawne kobiety.

Drugie z nich to podejście fizjologiczne, które pokazuje, w jaki sposób właściwości hormonów i neuroprzekaźników mózgowych, przepływ krwi oraz cechy anatomiczne stanowią podstawę kobiecej seksualności.

Trzecie to podejście kliniczne, które daje nam wgląd w trudności, jakie napotykają kobiety, kiedy zmagają się - czasami z dobrym skutkiem - z problemami dotyczącymi pożądania i podniecenia seksualnego oraz orgazmu.

Wreszcie, czwarte z nich to podejście psychologiczne, oparte na szybko powiększających się zasobach wiedzy naukowej dotyczącej stanów psychicznych, które wpływają na seksualność kobiety i które są kształtowane przez jej doświadczenia seksualne. Mamy nadzieję, że dzięki temu niezwykłemu połączeniu kilku perspektyw teoretycznych udało nam się ujawnić dużo więcej aspektów kobiecej motywacji seksualnej, niż byłoby to możliwe, gdybyśmy przyjęli jedno, wybrane podejście.

Seks w życiu kobiety

(...) niezależnie od owych perspektyw teoretycznych wielość i różnorodność kobiecych motywów seksualnych objawiła się (...) w całej okazałości poprzez osobiste doświadczenia opisane ze swadą przez kobiety, które zgodziły się wziąć udział w naszym badaniu. Kobieta, która pisze, że kiedy kocha się ze swoim partnerem, "kwiat ich miłości rozkwita w całej pełni", wydaje się oddawać rzeczywiste doświadczenie miłości dużo lepiej niż abstrakcyjna teoria trójczynnikowa.

Kobiety, które opisały swoje poczucie poniżenia i upokorzenia po tym, jak jakiś mężczyzna oszukał je i podstępem nakłonił do seksu, przedstawiły zjawisko wykorzystywania seksualnego dużo bardziej obrazowo niż nasza teoretyczna analiza powodów, z jakich oszustwa seksualne są tak powszechne wśród przedstawicieli naszego gatunku.

Słowa kobiety, która opowiedziała o swoim ekstatycznym doświadczeniu z mężczyzną - świetnym tancerzem - który dosłownie tańczył, kiedy się kochali, stanowią doskonałe uzupełnienie opisu istotnego znaczenia sprawności biomechanicznej i płynności ruchów dla atrakcyjności seksualnej.

Fragmenty pochodzą z książki Davida M. Buss i Cindy M. Meston Dlaczego kobiety uprawiają seks. Motywacje seksualne - od przygody po zemstę wydanej przez wydawnictwo Smak Słowa. Śródtytuły dodane przez redakcję.

Smak Słowa
Dowiedz się więcej na temat: seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy