Dlaczego mnie zdradził?

Po śmierci bliskiej osoby, zdrada to najbardziej wstrząsające wydarzenie. Jak radzą sobie kobiety w takiej sytuacji?

Jedne kobiety ją przeczuwają, dla innych to szok. Wszystkie jednak stają przed dylematem: wybaczyć, czy może wyrzucić z domu? Warto zastanowić się nad tym problemem nawet wtedy, gdy twój związek kwitnie. Dlaczego?

Reklama

Jak grom z jasnego nieba
W podobnej sytuacji była przecież jedna z naszych bohaterek:
- Moje małżeństwo przypominało raczej filmową romantyczną historię, a nie rzeczywistość. - mówi Agata (33 l.). - Po ślubie jak z bajki zabrał mnie w podróż poślubną do Grecji. Marek zabierał mnie na wycieczki, często kupował kwiaty, z czasem, gdy jego pozycja w pracy rosła, kupował coraz droższe prezenty. Dziś wiem, że próbował w ten sposób kupić swoje poczucie winy wobec mnie. Nawet nie zauważyłam, gdy zaczął coraz częściej "zostawać po godzinach". Zajmowałam się przecież domem i dwójką dzieci.

- Myślałam: "jest kryzys, pewnie dlatego mąż musi zostawać dłużej w pracy". Szok nastąpił wtedy, gdy mąż wyjątkowo wcześniej wrócił z pracy i oświadczył, że od dłuższego czasu jest związany z inną kobietą. Zaraz potem zaczął pakować swoje rzeczy do walizek. Nie potrafiłam zareagować. Stałam w kuchni oparta o zlew, a w uszach miałam tylko jego gorzkie słowa. Nie płakałam, nie histeryzowałam, nie próbowałam go zatrzymać...

- Dziś przede wszystkim jestem samotną matką, która bez pomocy rodziców i teściów, którzy potępili postępowanie syna, nie dałaby sobie rady. Dopiero na drugim miejscu myślę o sobie jako o zdradzonej żonie. Staram się odsunąć tę myśl na jeszcze dalszy plan. Ostatnio znalazłam pracę na pół etatu, zapisałam się na angielski. Otaczają mnie nowi ludzie, dzięki którym czuję się pewniej. Powoli staję na nogi i wiem już, że nigdy mu nie wybaczę. Bo jak można wybaczyć komuś najbliższemu, kto wbija ci nóż w plecy? Zdrada, której dokonuje mąż, najbliższa kobiecie osoba, który ślubował przecież przed ołtarzem "miłość, wierność oraz to, że cię nie opuszczę aż do śmierci" to niezwykle traumatyczne przeżycie.

Jestem gorsza?

Zdradzona kobieta czuje się oszukana, ale przede wszystkim niewartościowa.

Często oszukana żona stawia sobie samej pytania: w czym ona jest ode mnie lepsza?, czy jest ładniejsza, młodsza? . Dzieje się tak dlatego, że zdrada powoduje spadek pozytywnej samooceny, bo przecież przegrałyśmy tę rywalizację.

Na szczęście są kobiety, które potrafią spojrzeć na tę sytuację z zupełnie innej strony, tak jak Magda:

Dowiedz się więcej na temat: dowody | zdrada

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje