Reklama

Reklama

Dlaczego nie mam ochoty na seks i jak to zmienić?

Martwisz się, że jego pieszczoty nie działają na ciebie jak kiedyś? Coś spowodowało, że twoje libido spadło. Dowiedz się, jak temu zaradzić!

Pamiętasz, jak kiedyś wręcz nie mogliście się od siebie oderwać? Wykorzystywaliście każdą chwilę, by pobyć sam na sam. Partner działał na ciebie jak magnes, a seks z nim sprawiał ci ogromną przyjemność. Dlaczego więc teraz jest inaczej? Jakby w twojej głowie ktoś nacisnął guzik i wyłączył funkcję: seks. Partner jest sfrustrowany i nie rozumie, co się stało. Ty też, bo boisz się, że na tym tle pojawią się konflikty.

Wytłumacz mu, co się dzieje

Dla ciebie kochanie się to poza fizycznością także emocjonalne zbliżenie, to wzmacnianie więzi między wami i okazywanie sobie miłości. Dla twojego partnera to po prostu seks - wyładowanie, akt fizyczny, nie łączy go z emocjami tak jak ty. Dlatego pewnie tak trudno mu zrozumieć, że możesz nie mieć ochoty na zbliżenie, a jednocześnie chcieć się do niego przytulić.

Reklama

Ważne jest, byś rozmawiała z nim o tym, co się z tobą dzieje. Razem szukajcie przyczyn. Pod żadnym pozorem nie udawaj, że nie ma problemu. A już na pewno nie zmuszaj się do czegoś, na co nie masz chęci, bo tylko poczujesz niesmak do siebie samej.

Kobiece libido bywa kapryśne, dlatego ważne jest, by szybko znaleźć przyczynę jego spadku i sprawić, by wszystko wróciło do normy.

Wkradła się rutyna

Czy brak ochoty na seks pojawił się nagle, czy sytuacja pogarszała się stopniowo? Być może jesteś po prostu znudzona tym, co dzieje się w sypialni. Jeśli zawsze odgrywacie ten sam scenariusz i ty z góry wiesz, co zaraz nastąpi, naturalne jest, że zbliżenia przestały cię ekscytować. Podobnie jak partner, w którym już od jakiegoś czasu nie widzisz seksownego kochanka.

Jak to zmienić: Sama nie rozwiążesz problemu, dlatego porozmawiaj z mężem. Ale zanim to zrobisz, zastanów się, czy jest coś, co on może zrobić. Pomyśl o swoich pragnieniach i o tym, czego byś chciała w łóżku. Jeśli widzisz, że sami sobie nie poradzicie, namów partnera na wizytę u specjalisty. Seksuolog podpowie wam, jak możecie na nowo rozbudzić żądze.

Winne są hormony

Za spadek twojego libido mogą być odpowiedzialne zmiany hormonalne w organizmie. Kiedy ich poziom spada, twoja ochota na seks też się zmniejsza. Winna temu może być zbliżająca się menopauza albo źle dobrane pigułki antykoncepcyjne. Nierzadko jest to również objaw chorej tarczycy, np. jej niedoczynności. Dlatego obserwuj siebie. Czy odczuwasz jeszcze jakieś inne niepokojące objawy? Może masz np. nieregularne miesiączki, nagłe fale gorąca lub odczuwasz nadmierną senność, czy spadek energii.

Jak to zmienić: Koniecznie wybierz się do ginekologa i powiedz mu o swoich obawach i obserwacjach. Lekarz zleci ci badania poziomu hormonów i zdecyduje, co dalej. Jeśli przyczyną jest menopauza, dobierze odpowiednia dla ciebie hormonalną terapię zastępczą, która złagodzi objawy i pozwoli znów cieszyć się seksem. Jeśli przyczyną są nieodpowiednio dobrane pigułki antykoncepcyjne, prawdopodobnie każe na jakiś czas odstawić je i wykona powtórne badania. W tym czasie stosujcie inne metody antykoncepcyjne np. prezerwatywy czy globulki dopochwowe.

Jeśli natomiast pojawi się podejrzenie, że masz chorą tarczycę, lekarz na pewno skieruje cie do specjalisty endokrynologa, który zajmie się leczeniem.

Jesteś zestresowana

Dla twojego mężczyzny seks to sposób na rozładowanie napięcia. On po ciężkim dniu w pracy ma ochotę na zbliżenie. U ciebie jest odwrotnie. Seks zaczyna się w głowie i to tam pojawia się na niego ochota. Czy ostatnio wydarzyło się coś, co sprawia, że żyjesz w stresie? Mogą to być przejściowe kłopoty w pracy, niewyjaśniona sytuacja finansowa albo np. czujesz się ostatnio wyjątkowo nierozumiana przez partnera.

Nie umiesz oddzielić emocji od seksu, dlatego jeśli nie układa się miedzy wami, to nie będziesz miała chęci się kochać.

Jak to zmienić: Nie zmuszaj się do niczego. Czasem wystarczy przeczekać i kiedy stresująca sytuacja się wyjaśni, wszystko wróci do normy. Często dodatkowo się nakręcając tylko pogarszasz sprawę. Jeśli czujesz, że spadkowi libido towarzyszą też ogólne osłabienie, brak radości i chęci do robienia rzeczy, które wcześniej sprawiały przyjemność, warto wybrać się do psychologa. Brak ochoty na seks u osób, które wcześniej ją odczuwały bywa oznaką kłopotów emocjonalnych (depresji, nerwicy).

A jeśli między wami nie jest dobrze, nie pozostaje ci nic innego, jak zastanowić się, o co dokładnie ci chodzi i porozmawiać z partnerem. Nie czekaj, że kłopot sam zniknie.

Weronika Jakubczyk

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: partner | libido | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy