Reklama

Reklama

Dlaczego unikamy seksu?

- Seks od zawsze jest istotnym elementem w życiu każdego z nas. Niechęć do zbliżenia może być obrazem dystansowania się do siebie partnerów, nie tylko w sferze seksu, ale także emocji - pisze psycholog i seksuolog Piotr Nowak

Brak seksu z początku nie wydaje się niczym ważnym, jednak później może wywołać poważne konsekwencje. Wielu specjalistów w tematyce seksuologii, w tym również ja, twierdzi, że kochanie się ma bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka. Wpływa ono także w dużym stopniu na psychikę każdego z nas.

Każdy zapewne słyszał nie raz stwierdzenie: "Seks to zdrowie". To w 100 proc. prawda. Stosunek płciowy pobudza system odpornościowy człowieka, sprzyja także długowieczności, poprawia nastrój i przede wszystkim zbliża do siebie partnerów. Przedstawię kilka powód dlaczego ludzie w dzisiejszych czasach unikają seksu.

Reklama

Brak relacji partnerskich

Wiele osób niestety nie rozmawia o sprawach łóżkowych ze swoimi partnerami. Co, moim zdaniem, jest błędem, ponieważ każdy z nas ma swoje fantazje i oczekiwania wobec swoich partnerów. I tutaj pojawia się problem. Oto prosty przykład: kobieta oczekuje od swojego partnera np. pieszczot, a mężczyzna od razu przechodzi do konkretu.

Jeśli relacje przykładowej pary byłyby na dobrym poziomie, a w związku ludzie rozmawialiby ze sobą o swoich oczekiwaniach, to takich jak i innych problemów, z którymi się spotykam, byłoby o wiele mniej. W obecnych czasach ludzie skupiają się na robieniu kariery, a wieczorem są zmęczeni, czy zestresowani pracą i nie mają ochoty na seks. Zmęczenie także zabija wrażliwość i zdolność rozumienia drugiej połówki. W takich przypadkach warto wybrać się do specjalistów seksuologów, którzy pomogą poukładać w głowie różne rzeczy związane z relacjami w związku. Po takich wizytach ludzie dopiero dostrzegają, że coś robią źle.

Kompleksy i zdrada...

Kompleksy także mogą być powodem unikania intymnych relacji miedzy dwojgiem kochających się ludzi. Jeśli jeden z partnerów ma kompleksy, o których wstydzi się rozmawiać, może unikać właśnie takiej relacji . Zauważmy, że kompleksy, tak jak każdy problem, o którym się nie mówi, może się pogłębić.

W związkach zdarzają się choćby takie preteksty: "Nie dzisiaj kochanie bo boli mnie głowa", czy "Przestań kotku, jutro muszę wcześniej wstać". Pamiętajmy, że każdy z nas ma jakieś kompleksy, a nikt nie jest przecież idealny. Dlatego warto rozmawiać o nich i pogodzić się z tym, jakimi osobami jesteśmy. Każdy z nas jest przecież na swój sposób wartościowym partnerem dla drugiej osoby.

Kolejnym bardzo ważnym powodem unikania seksu jest zdrada. Jeśli jeden z partnerów zdradza swoją drugą połówkę, to zdarza się tak, że nie ma on ochoty na bliski kontakt z osobą, z którą faktycznie jest w związku. Warto się zastanowić czy zdrada jest spowodowana tym, że jeden z partnerów nie dojrzał do stałego związku. Ale jak to przy zdradzie, wraz z unikaniem zbliżeń intymnych, prędzej czy później i tak to wyjdzie ona na jaw, a nasz partner będzie rozczarowany i zraniony.

Wspomnę jeszcze o zaburzeniach seksualnych, które bardzo często występują w związkach i o których się także nie mówi.

Chcę dodać, że większość przypadków zaburzeń seksualnych klientów, które powodują unikanie stosunków z drugą połówką da się wyleczyć. Należy tylko odważyć się udać do seksuologa, i zasięgnąć jego porady a po paru wizytach będziemy się cieszyli większą bliskością z partnerem i satysfakcją z seksu.

Zwięzłe podsumowanie

Tak na koniec: pamiętajmy, że nadmiar seksu bywa zabójczy dla pożądania, sprowadza u partnerów znużenie i niechęć do siebie. Pomysł zdrady w takim przypadku może wydać się całkiem atrakcyjny, choćby dlatego, że inny partner będzie mniej wymagający, a kontakt pozbawiony napięcia, które towarzyszy partnerom, którzy kochają się na zapas. I tak, zamiast się chronić, można sprowokować zdradę.

Natomiast bez seksu oraz bez podniecenia seksualnego nasza seksualność wygasa, co skutkuje dystansem do partnera i uciekaniem przed bliskością. Decyzja oczywiście należy do każdego z nas. Chociaż biorąc pod uwagę reguły związku to poświęcenie dla drugiej osoby jest jego ważnym elementem. Więc dlatego warto się nad tym zastanowić.

Piotr Nowak psycholog/seksuolog

Tekst pochodzi z EksMagazynu.

Tekst pochodzi z EksMagazynu.
Dowiedz się więcej na temat: seks | związek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy