Długotrwałe skutki stresu

Dzieci, które doświadczyły we wczesnych latach swojego życia silnych negatywnych przeżyć mają długotrwale zmienioną ekspresję genów w mózgu.

Długotrwałe skutki stresu przeżytego we wczesnym dzieciństwie objawiające się zaburzeniem zachowania
Długotrwałe skutki stresu przeżytego we wczesnym dzieciństwie objawiające się zaburzeniem zachowania

We wcześniejszych badaniach wykazano, że dzieci dorastające w stresujących warunkach mają znacząco podwyższone ryzyko zachorowania na depresję w późniejszym życiu. Dietmar Spengler wraz z zespołem z Max Planck Institute of Psychiatry w Monachium postanowił zbadać mechanizm tej zależności na młodych myszach.

Młode zwierzęta w pierwszych 10 dniach ich życia kilkukrotnie oddzielano od ich matek, co jak wiadomo powoduje u tych gryzoni bardzo silny stres. Naukowcy zaobserwowali, że separacja powoduje utratę specyficznego mechanizmu hamowania ekspresji genu kodującego hormon stresu o nazwie AVP, czego skutkiem jest podwyższenie poziomu tego hormonu w organizmie myszy.

Po roku od rozpoczęcia udziału zwierząt w eksperymencie, autorzy badań nadal obserwowali zmienioną ekspresję genu AVP i podniesiony poziom tego hormonu oraz nasiloną reakcję myszy na przykładowe, doświadczalne sytuacje stresowe.

Zdaniem badaczy wyniki ich pracy wskazują, że długotrwałe skutki stresu przeżytego we wczesnym dzieciństwie objawiające się zaburzeniem zachowania, a nawet zaburzeniami psychicznymi są konsekwencją stałych zmian w ekspresji (aktywności) genów w mózgu.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas