Dwa światy - jedna miłość

Poszukując partnera na całe życie, często marzymy o "drugiej połówce jabłka", pragniemy znaleźć swojego "duchowego bliźniaka". Podobieństwa zbliżają, lecz... fascynuje inność. Pociągają nas cechy, których sami nie posiadamy, ale które chcielibyśmy mieć.

Rozmowa z Aliną Henzel-Korzeniowską - psychologiem, psychoanalitykiem, ekspertem na forum: www.seksuolog.org.pl

Reklama

Podobieństwa czy różnice - co w większym stopniu determinuje wybór partnera?
Alina Henzel-Korzeniowska.: Odwieczne pytanie... To do dziś nierozstrzygnięta przez psychologię kwestia. Skrajna różnica przyciąga uwagę. Jeśli dotyczy pożądanych przez nas cech, których nam brakuje, budzi uczucia zaciekawienia, czasem zazdrość, a czasem chęć dokonania zmiany w nas samych, uczenia się od tej drugiej osoby. Różnica może być także źródłem konfliktu w związku, jeśli nie będziemy próbowali "otworzyć się" na odmienność partnera.

Które z różnic kulturowych są najtrudniejsze do przezwyciężenia w związku dwóch osób pochodzących z różnych krajów, czasem nawet z odległych stron świata?
Najtrudniejsze do pokonania są różnice religijne, ale również tradycja, obyczajowość, postawa wobec innych ludzi i wszystko, co składa się na nasz system wartości i styl życia. Dla osoby, która decyduje się opuścić kraj, poważnym mankamentem jest także odległość geograficzna utrudniająca kontakt z bliskimi, którzy pozostali w rodzinnym kraju. W praktyce okazuje się jednak, że dla miłości można zrezygnować niemal ze wszystkiego, włącznie z przejściem na inne wyznanie. Każda różnica jest do pokonania, o ile dwoje ludzi darzy się dobrymi i dojrzałymi uczuciami.

Religia związana jest nie tylko ze światopoglądem, ale również z tradycją rodzinną, obrzędami świątecznymi, formą ceremonii ślubnej, a przede wszystkim z wychowaniem dzieci. Jak dojść do porozumienia w tak istotnych kwestiach, będąc wyznawcami innych religii?
O ile nie mamy do czynienia z fanatyzmem, istnieje wiele możliwości radzenia sobie z tą sytuacją. Osoba, która czuje się mniej związana ze swoją religią, może na przykład przyjąć religię partnera. Niektóre pary biorą dwa śluby w różnych obrządkach, a potem wspólnie obchodzą święta zgodnie z kalendarzem obydwu religii.

Człowiek mający prawdziwy kontakt z Bogiem miłuje bliźniego, a to wiąże się z otwartością i tolerancją na inne poglądy, w tym również inne religie. Jeśli chodzi o kwestię wychowania dzieci, sprawa jest prostsza, niż mogłoby się wydawać, ponieważ najważniejsze wartości przekazywane przez różne religie są takie same: uczciwość, miłość bliźniego... itd. Różnice dotyczą bardziej zewnętrznych form związanych z obrzędami i zwyczajami. Dzieci bez względu na wyznanie rodziców powinno uczyć się przede wszystkim tolerancji i poszanowania dla innych wyznań.

Dowiedz się więcej na temat: wyznanie | różnice | kontakt | małżeństwa | miłość

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje