Reklama

Reklama

Empatia to miłość

Troska o innych idzie w parze z umiejętnością zbudowania silnego, romantycznego związku. Ci, którym dobro człowieka leży na sercu, altruiści i otwarci na niesienie bliźnim pomocy są częściej skłonni budować silne relacje z drugim człowiekiem.

Współczujący doświadczonym przez los wysoko cenią życie - innych i swoje - i określają swe związki jako szczęśliwe. Co ciekawe odsetek rozwodów wśród ludzi otwartych na potrzeby drugiego człowieka jest naprawdę znikomy.

Natomiast zaledwie 20 proc. żyjących w wolnych związkach i 28 proc. rozwodników przyznawało się do doświadczania altruistycznych emocji.

Najnowsze badania przeprowadzone na uniwersytecie w Chicago potwierdzają też fakt, że to kobiety są bardziej zdolne do empatii oraz że dzieci wychowane w pełnych rodzinach mają większe szanse na rozwój altruistycznych zachowań.

Reklama

Dzieci wychowywane przez samotne matki mają trudności z okazywaniem empatii, a przez samotnych ojców mogą nawet nie znać pojęcia empatii czy altruizmu i - co ciekawe - dotyczy to zwłaszcza dziewcząt. Co więcej - sytuacja finansowa nie ma wpływu na rozwój uczuć empatycznych.

Najważniejsze jednak, że odsetek osób zdolnych do altruizmu wzrósł w porównaniu z rokiem 2002 i jednocześnie zmalał tych myślących egocentrycznie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miłość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje