Główka pracuje, dobry nastrój dopisuje!

Nasza sprawność umysłowa i forma psychiczna to, w dużej mierze, wynik... diety! Sprawdź, co jadać, by czuć się jak najlepiej!

Kwas foliowy, zawarty w pietruszce, niszczy tzw. homocysteinę, która jest toksyczna dla neuronów
Kwas foliowy, zawarty w pietruszce, niszczy tzw. homocysteinę, która jest toksyczna dla neuronów123RF/PICSEL

Gdy mowa o dobrej diecie, myślimy przede wszystkim o tym, jak wpływa ona na naszą przemianę materii, sylwetkę, wygląd czy układ krążenia... Pamiętajmy, że składniki pokarmowe trafiają także do mózgu! Są wśród nich takie, które wspomagają działanie narządu, niekiedy w bardzo dużym stopniu. Warto je znać i na stałe włączyć do jadłospisu.

Mocna baza dietetyczna

Podstawowe składniki dla mózgu to: węglowodany, aminokwasy, wapń, żelazo. Węglowodany złożone znajdujące się m.in. w płatkach zbożowych dostarczają komórkom nerwowym glukozy, czyli "paliwa". Aminokwasy pochodzące m.in. z jogurtów naturalnych ułatwiają komunikację między komórkami (oraz np. skupianie uwagi). Wapń, występujący m.in. w sardynkach i brokułach, uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych (oraz np. przyswajaniu nowych informacji).

Żelazo, zjadane np. w wątróbce i szpinaku, jest niezbędne do produkcji związków przenoszących sygnały między neuronami. Dodatkowo dostarczajmy mózgowi ekstraskładników (czytaj o nich w ramce obok). Dbają o prawidłową pracę narządu, a ich niedobór może być przyczyną złego samopoczucia psychicznego i różnych dokuczliwych dolegliwości.

Wyjątkowo polecane na talerzu

Super składniki i ich źródła

Kwas foliowy: Gdzie? Natka pietruszki, roszponka, rukola, jarmuż. Jak działa na mózg? Niszczy tzw. homocysteinę, która jest toksyczna dla neuronów, zwiększa produkcję czerwonych krwinek i dotlenienie narządu. Jakie mogą być objawy braku? Osłabienie, nerwowość, depresja, a także bolący, zaczerwieniony język oraz powtarzające się bez powodu biegunki, również dziwaczne zachowania i zmiany w osobowości (szczególne u osób w starszym wieku).

Kwasy omega-3: Gdzie? Tłuste ryby morskie, olej lniany, rzepakowy, z orzechów włoskich.  Jak działa na mózg? Regulują odbiór bodźców oraz uwalnianie m.in.: serotoniny (tzw. hormonu szczęścia). Jakie mogą być objawy braku? Problemy ze snem, gwałtowne zmiany nastroju, złe samopoczucie psychiczne, stany depresyjne, lękowe, smutek, apatia, a także np. podwyższone stężenie cholesterolu we krwi.

Lecytyna: Gdzie?  Żółtka jaj, soja. Jak działa na mózg? Chroni osłonki mielinowe neuronów przed uszkodzeniami. Jakie mogą być objawy braku? Zaburzone funkcje poznawcze (myślenie, zapamiętywanie) oraz np. podwyższony poziom cholesterolu.

Tryptofan: Gdzie? Indyk, banany. Jak działa na mózg? Jest wykorzystywany do wytwarzania serotoniny. Jakie mogą być objawy braku? Obniżony nastrój, a także np. skłonność do objadania się i apetyt na słodycze.

Tyrozyna: Gdzie? Awokado, migdały. Jak działa na mózg? Bierze udział w powstawaniu dopaminy i norepinephiryny. Jakie mogą być objawy braku? Rzadko pojawiające się pozytywne doznania, takie jak: entuzjazm, zadowolenie; zmniejszona motywacja do działania.

Witamina B12: Gdzie? Kurczak, ser żółty. Jak działa na mózg? Zwiększa przepływ krwi przez narząd. Jakie mogą być objawy braku? Zakłócenia pamięci, obniżony refleks, a także osłabienie, utrata wagi.

Płyny: Gdzie? Woda, herbaty ziołowe, owocowe.  Jak działa na mózg? Transportują składniki odżywcze do komórek nerwowych. Jakie mogą być objawy braku? Zaburzenia koncentracji i pamięci, zmniejszona wydajność umysłowa, uczucie zmęczenia.

Anna Skoczeń

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas