Reklama

Reklama

Jak być szczęśliwą?

Jakość życia zależy od drobiazgów, nie od wielkich rzeczy

Tatiana Ostaszewska Mosak -  psycholog, terapeuta, zajmuje się doradzaniem parom i rodzicom. Od 20 lat prowadzi własną praktykę psychologiczną.

Reklama

Załóż sobie "konto", by odkładać na nie kapitał miłości Wydaje nam się, że do zadowolenia konieczne są silne emocje oraz wyjątkowe zdarzenia, na przykład wygrana na loterii. A tymczasem ono jest na wyciągnięcie ręki. Dążąc do szczęścia, powinniśmy skupiać się na szczegółach zwyczajnego dnia. Proste gesty i małe przyjemności może nie uskrzydlają jak trafienie szóstki w lotto, lecz po latach procentują.

Proponuję, żebyś wyobraziła sobie konto, na które systematycznie odkładasz wszystko, co sprawia ci radość, wzmacnia więź z innymi ludźmi. To dotyczy zwłaszcza związku. Bo co to znaczy, że kogoś kochamy? Oczywiście, zdolność do wielkich poświęceń. Lecz tu i teraz wyrażamy miłość zwykłymi uczynkami. Podaniem herbaty, powstrzymaniem pretensji, gdy partner ma słabszy dzień. Zachowuj w pamięci chwile, kiedy przykrywasz ukochanego kocem i kiedy on wraca wcześniej z delegacji, bo się stęsknił. Te momenty są waszymi oszczędnościami. Uskładacie z nich spory kapitał, który pozwoli na przetrwanie trudnych chwil i odczuwanie wielkiej satysfakcji z bycia razem.

Co jest jeszcze mądrą inwestycją w uczuciach? Umówcie się, że na szczycie hierarchii będzie nie on, nie ty, tylko wy jako para. Podejmując decyzje, myślcie, co jest najlepsze dla obojga. Przy takim założeniu, czasem będziecie musieli zrezygnować z realizowania osobistych celów. Ale na dłuższą metę to wam się opłaci. Warunkiem powodzenia takiej strategii jest przestrzeganie umowy zarówno przez ciebie, jak i męża. Powiedz co jakiś czas "sprawdzam" i przyjrzyj się, czy partner idzie na podobne ustępstwa. Czy czujesz się kochana i szanowana? Czy on cię ceni i dostrzega?

Spotykam wciąż ludzi, którym w osiąganiu szczęścia przeszkadzają wygórowane wymagania stawiane sobie i bliskim. Nie cieszy ich to, co zdobyli, bo zawsze czegoś mają za mało. Mąż jest troskliwy, tylko żeby jeszcze lepiej zarabiał. Mieszkanie jest wygodne, lecz to nie to samo co domek z ogródkiem. Taka postawa nie ma wiele wspólnego z wyznaczaniem sobie celów i spełnianiem marzeń. Jest prostą drogą do wiecznego niezadowolenia.

Nie bój się mówić innym, czego od nich potrzebujesz Nasze samopoczucie w dużym stopniu zależy od tego, jak komunikujemy się z otoczeniem. Jeżeli jesteśmy ze sobą blisko, to jeszcze nie oznacza, że potrafimy czytać sobie w myślach. Pewnie się zdziwisz, ale niemówienie o własnych potrzebach szkodzi tak samo jak nadmierny egocentryzm. Dostaniesz, czego zapragniesz, pod warunkiem że będziesz domagać się swych praw w sposób respektujący uczucia innych.

Chodzi nie tylko o dobór słów, ale i ton głosu. Niestety, zawsze rozpoznaję, z kim ktoś rozmawia przez telefon. Jeżeli jest grzeczny, cierpliwie słucha, to znaczy, że dzwoni do niego szef. Bo kiedy krzyczy - na 99 proc. po drugiej stronie jest ich współmałżonek albo dziecko. Sami gotujemy sobie piekło, a potem dziwimy się, że jesteśmy zestresowani i skłóceni.

Szacunek dla bliskich to najlepsza gwarancja, że sami go otrzymamy. Myślę tu zwłaszcza o podejściu do dzieci. Narzekamy, że są niegrzeczne, sprawiają kłopoty. A to wszystko dlatego, że często traktujemy je jak swoją własność. Narzucamy swoją wolę, nie pytamy o zdanie, ranimy uczucia. Tymczasem nawet maluch jest osobą, z którą trzeba się dogadać, negocjować. Nawet jeśli na pewnym etapie życia jest od nas zależny. Przekonasz się, że gdy dostosujesz się do jego tempa i charakteru, zobaczysz zupełnie nową perspektywę, Patrząc na świat oczami dziecka, przeżyjesz drugie życie. Całkiem inne i ekscytujące. Jeśli chcesz mieć doskonałe relacje z synem lub córką, postaraj się unikać jeszcze jednego błędu - traktowania ich jak swojej wizytówki. Myślenia: muszą zdobywać nagrody w sporcie, bo to świadczy dobrze o mnie. Jeśli dasz dzieciom swobodę w rozwijaniu własnych zainteresowań i pozwolisz na bycie sobą, dasz im i sobie najwspanialszy prezent.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje