Reklama

Reklama

Jak dobrze żyć ze swoimi teściami

Zakochując się, nie zastanawiałaś się na pewno, jacy są jego rodzice. Ale to, co na początku było nieistotne z czasem, kiedy zaczynacie być razem, staje się ważne. Przecież ci ludzie będą twoją rodziną!

Często już samo słowo "teściowa" wzbudza nieprzyjemny dreszcz. W końcu każda z nas słyszała mrożące krew w żyłach opowieści o upiornych mamusiach, które grzebią w szafach, wciąż się wtrącają, pouczają i uważają swoje synowe za chodzące zło. Ale na szczęście zwykle to tylko przerażające opowieści. Bo w prawdziwym życiu, choć może nie jest to od razu takie proste i wymaga wysiłku, można się dogadać z teściami. Ważne jest przede wszystkim twoje nastawienie. Dlatego nie daj się przekonać, że z rodzicami męża nie da się dogadać.

Reklama

Nie zakładaj, że cię nie lubią. Nawet jeśli są lekko zdystansowani mogą życzyć ci jak najlepiej. W końcu ty i ich syn jesteście małżeństwem. On cię pokochał, dlaczego więc mieliby chcieć, żeby ich własne dziecko było nieszczęśliwe? A nawet jeśli się rozstajecie, przecież wciąż są dziadkami twoich dzieci. Nadal wiele was łączy. Jeśli to możliwe, warto mieć w nich przyjaciół.

Dopiero ich poznajesz

Wreszcie przyszedł ten dzień. Masz poznać jego rodziców. Jesteście razem już na poważnie i wiesz, że ci ludzie staną się częścią twojego życia. Zależy ci więc, by cię zaakceptowali i polubili. Przed pierwszym spotkaniem ogarnia cię lekka panika, boisz się co będzie, jak im się nie spodobasz? W ogóle nie bierz takiej opcji pod uwagę.

• Zrób dobre wrażenie. Denerwujesz się? Oni na pewno też. Skoro ich syn traktuje cię poważnie, oni prawdopodobnie też bardzo chcą, byś ich polubiła. Dlatego nie nakręcaj się, pomyśl, że jesteście w podobnej sytuacji. Zamiast tego, lepiej podpytaj ukochanego o rodziców: jacy są, co lubią, czym się interesują. Będziesz mogła zawczasu przygotować sobie jakieś ewentualne pytania. Na wypadek, gdybyś potem z nerwów nie wiedziała, co powiedzieć. Jeśli zostałaś zaproszona na obiad, możesz przynieść przyszłym teściom jakiś drobiazg: butelkę dobrego wina, pudełko czekoladek lub upieczone przez siebie ciasto.

• Bądź sobą. Pod żadnym pozorem nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Czasem bardzo kusi, by odpowiedzieć na jakieś pytanie tak, jak chciałaby tego teściowa. Ale nie rób tego. Nie dość, że prawda szybko wyjdzie na jaw, to jeszcze będziesz czuła niesmak do siebie. Jeśli pyta, czy chciałabyś mieć wielkie wesele, a ty od zawsze marzysz o ślubie na plaży w tropikach, bądź szczera.

Kiedy potem przyjdzie do planowania uroczystości, atmosfera może stać się nieprzyjemna. Albo inna sytuacja: jego mama opowiada, jaki to twój wybranek ma trudny charakter. Nie traktuj tego jak zachęty do narzekania na partnera. Wobec rodziców stanowicie jeden front. Powinni wiedzieć, że kochasz ich syna ponad wszystko i ma w tobie oparcie. To na pewno pomoże ci zyskać ich przychylność.

• Nie unikaj kontaktów. Pierwsze spotkanie było udane i teraz jego rodzice proponują, byście razem wybrali się na spacer? Nie wykręcaj się. Spotykając się z nimi, pokażesz, że chcesz stać się częścią ich życia. Oni najbardziej boją się, że zabierzesz im syna.

Pokaż, że tak nie jest. Od czasu do czasu warto też, byś sama im coś zaproponowała, np. jeśli mieszkacie razem, zaproś ich do was na obiad.

Urodziło się wasze dziecko

To chyba jeden z trudniejszych momentów w relacjach młodzi - teściowie. Ten wyczekiwany mały człowiek może niechcący wprowadzić sporo bałaganu. Naturalne jest, że ty jak każda młoda mama, będziesz ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami kierować się do swojej mamy. Teściowa może czuć się niepotrzebna i odsunięta od waszego życia.

Ale może też zdarzyć się zupełnie odwrotna sytuacja: mama ukochanego zaczyna zbytnio ingerować w to, co robicie, występując z pozycji doświadczonej matki. Bez względu na to, jak zmieniła się wasza relacja powinnaś przestawić ją na dawne tory.

• Pokazuj, że ich potrzebujesz. Odkąd wróciłaś ze szpitala, jest z wami twoja mama? Daj jej chwilę odetchnąć i zadzwoń do teściowej. Ona tylko na to czeka. Pozwól jej zaopiekować się maluchem. Zapytaj o radę (nawet jeśli już wszystko wiesz). Podpytaj, jaki w dzieciństwie był twój mąż. Taka wiedza może ci się przydać, bo niektóre zachowania dzieci są dziedziczne. Ciesz się, że twoje maleństwo jest kochane przez tak wiele osób.

Dowiedz się więcej na temat: rodzice | teściowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje