Reklama

Reklama

Jak pokonać w sobie zbyt grzeczną dziewczynkę?

W życiu zdarzają się sytuacje, w których trudno być asertywnym. Warto to zmienić, nie tłumiąc prawdziwych emocji. Dzięki temu poprawią się nasze relacje z innymi.

Jak często czujesz, że nie dostajesz tego, czego oczekiwałaś? I zamiast protestować, milczysz? Podpowiadamy, jak domagać się swoich praw bez ranienia uczuć innych ludzi.

Nie rób dobrej miny do złej gry

Idziesz do dobrej restauracji, oczekujesz więc, że jedzenie będzie na właściwym poziomie. A tu nie dość, że czekasz zbyt długo, to jeszcze danie okazuje się niejadalne. Zjadasz czy prosisz kelnera, żeby podał ci jednak coś innego?

Bardzo wiele kobiet w takiej sytuacji zaciska zęby i udaje, że wszystko jest w porządku. Skąd się bierze taka postawa? Tak nas wychowano. Przecież prawdziwa dama nie powinna wywoływać konfliktów. Powinna być zawsze uśmiechnięta i zadowolona - mężczyźni nie lubią kobiet, którym wiecznie się coś nie podoba. Podświadomie boimy się, że domagając się swoich praw, zrobimy złe wrażenie. Dlatego dusimy w sobie złość, sądząc, że tak pokażemy klasę. Ta taktyka może stać się pułapką.

Reklama

Rada: Jeżeli nie będziemy głośno mówić, czego nie akceptujemy, nie otrzymamy tego, na czym nam zależy. Nie musimy od razu reagować złością. Są inne metody, by w czytelny sposób okazać niezadowolenie i osiągnąć cel.

Nie musisz być niemiła i warczeć na kelnera. Uśmiechnij się i powiedz: "Wydaje mi się, że kucharz nie ma dzisiaj najlepszego dnia. Mam wrażenie, że coś jest nie tak z tą zupą, chyba jest za słona".

Dobrze jest zamiast pytań zmuszających rozmówcę do konfrontacji, używać zdań twierdzących. Lepiej także unikać długich tłumaczeń swego punktu widzenia. Gdy sformułujesz wniosek, poprzyj go maksymalnie dwoma argumentami. Inaczej sprawisz wrażenie, jakbyś się usprawiedliwiała.

Ty płacisz, ty wymagasz

Zdarzyło ci się zgodzić na coś, na co nie miałaś ochoty tylko dlatego, że nie chciałaś nikomu zrobić przykrości? Pewnie tak. Kobiety bardziej niż mężczyźni dbają o emocjonalny komfort otoczenia. I nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że dobre samopoczucie innych ludzi nie jest osiągane kosztem naszego komfortu.

Kiedy idziesz do fryzjera, chcesz wyjść z fryzurą, która będzie podobała się tobie, a nie osobie, która ją wykonała. Nawet jeśli fryzjer jest fachowcem w modnym salonie. Co robić, gdy uporczywie przekonuje cię do zmian, na które nie masz ochoty, i tłumaczy, że to trend prosto z wybiegów?

Rada: Nie mów, że fryzura jest beznadziejna, a kolor pretensjonalny. Powiedz raczej: "Takie rude loki wyglądają świetnie na tej modelce, ale mnie bardziej podoba się inny styl. Chcę być blondynką z włosami do ramion - taka się sobie podobam". A jeśli fryzjer mimo to będzie próbował cię przekonać, uśmiechnij się i powiedz zdecydowanie: "Rozumiem, że pana opinia jest inna, ale to moja głowa".

Tylko nie czekaj z tym do momentu, gdy włosy będą już skrócone i ufarbowane na pomarańczowo. W wypowiedzi nie stosuj rozbudowanych wstępów. Negatywną opinię wyraź na początku tonem grzecznym, ale stanowczym, nie ściszaj głosu. I nie przepraszaj. Nie zrobiłaś przecież nic złego!

Obie strony powinny ustąpić

Najtrudniej jest przestać być "grzeczną" w relacjach z bliskimi. Kiedy na kimś nam zależy, jesteśmy w stanie zrezygnować ze swych oczekiwań. W przyjaźni takie zachowanie jest naturalne, pod warunkiem, że kompromisy są obustronne. Zdarza się jednak, że bliska osoba wykorzystuje naszą gotowość do ustępstw.

Umawiasz się z przyjaciółką na weekendowy wyjazd, a w piątek ona mówi, że Grzesiek zaprosił ją na imprezę w sobotę, więc nie pojedzie. Myślisz: "Trzeba ją zrozumieć, jest taka samotna". Dlatego mówisz: "Nie ma sprawy, oczywiście rozumiem". To jednak błąd!

Rada: Ty ją rozumiesz i dbasz o jej uczucia, ale ona najwyraźniej nie odpłaca ci tym samym. Związki z ludźmi nie polegają na ustępstwach jednej strony. Nawet jeśli zdarza się to pierwszy raz, powiedz przyjaciółce wyraźnie, co myślisz o takim zachowaniu, i zaznacz, że nie chcesz, by coś takiego się powtórzyło. Wytłumacz, że to kwestia szacunku wobec ciebie i twojego czasu. Poproś, np.: "Postawiłaś mnie w kłopotliwej sytuacji. Chcę, byś więcej tego nie robiła". Jeśli nie spełni twojej prośby, może warto rozluźnić znajomość?

Magdalena Patryas

Olivia
Dowiedz się więcej na temat: asertywność | kobieta | siła | złość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama