Reklama

Reklama

Jak walczyć o swoje pragnienia

Jesteś szczęśliwą żoną i mamą, ale masz wrażenie, że poświęcasz cały swój czas innym? Czegoś ci w życiu brakuje? Zobacz, jak to odnaleźć i być spełnioną.

Troskliwie dbasz o swój dom i rodzinę. Starasz się wypełniać codzienne obowiązki jak najlepiej umiesz. Dużo dajesz innym, a wszystko z uśmiechem na ustach. Wprawdzie od czasu do czasu wstępuje w ciebie zołza, której gniewne, buntownicze nastroje psują ten wspaniały wizerunek, ale zawsze jakoś udaje ci się ją w sobie uciszyć. Tylko czy słusznie? Posłuchaj jej, może chce ci coś powiedzieć! Nauczyłaś się przez lata, że twoje potrzeby to potrzeby całej rodziny. Na twoje pragnienia nie ma już miejsca i być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy! Czasem w życiu przydaje się odrobina zdrowego egoizmu, więc stań po swojej stronie. Jak to zrobić?

Najtrudniejszy pierwszy krok

Reklama

- Na początek niech wyjdzie z ciebie ta zołza, ta niegrzeczna dziewczynka, która tak się w tobie buntuje. Jeśli świadomie zrobisz dla niej miejsce, okaże się, że jest ona wielką nauczycielką kobiecej mądrości i siły - radzi Małgorzata Szczepańska, psycholog i psychoterapeutka, autorka warsztatów dla kobiet: "Kobieta na wojennej ścieżce". Twoje życie nie musi być przecież pasmem wyrzeczeń! Warto nauczyć się przestać być przesadnie miłą i usłużną. Zacznij ustanawiać nowe zasady: stawiaj wymagania, mów "nie", gdy uważasz, że robisz coś wbrew sobie, nie bój się krytyki. Ty też jesteś ważna!

Naucz się wyznaczać granice

Jak przygotować się do zmian? Zacznij od tego, że to, co już masz - wspaniały dom i dzieci - jest dla ciebie szalenie wartościowe. Ale potrzebujesz też własnej przestrzeni. Przypomnij sobie, kiedy masz czas tylko dla siebie: gdy inni już niczego od ciebie nie chcą! Zacznij więc zadawać sobie pytanie, czego chciałabyś tylko dla siebie. To nic złego, jeśli okaże się, że zależy ci na domu i dzieciach, ale brakuje ci czegoś jeszcze. Pozwól sobie o tym marzyć. Pomyśl: "Gdybym teraz spotkała złotą rybkę, to o co dla siebie bym ją poprosiła?".

  • Uważasz, że się poświęciłaś...

- Jeżeli masz takie poczucie, to znaczy, że z czegoś musiałaś zrezygnować dla tego, co posiadasz dzisiaj - mówi Małgorzata Szczepańska. Najczęściej są to ambicje, pasje, hobby, kariera. Spróbuj dotrzeć do sedna sprawy. Nie bój się odkrycia tego w sobie, jest bardzo prawdopodobne, że te niezrealizowane pragnienia tchną w ciebie nowe życie, dodadzą ci skrzydeł. Poszukaj w sobie niegrzecznej dziewczynki, która od czasu do czasu daje o sobie znać, ale którą za wszelką cenę chcesz w sobie zwalczyć.

  • Nie poddawaj się presji otoczenia

Czy wiesz, co blokuje twoje działania? Jakie masz bariery do pokonania? Czy są to ludzie wokół ciebie? Brak umiejętności? Niewiele kobiet potrafi zrobić krok w stronę własnych marzeń. Paraliżuje je lęk przed tym, że inni nie zaakceptują ich wyborów. Najważniejsze jest to, co ktoś pomyśli, czy kogoś przypadkiem nie zranią. Czy i tobie zdarza się częściej myśleć o zdaniu innych niż o swoim własnym?

Zacznij głośno mówić o tym, czego chcesz Powiedz, o czym marzysz i zobacz, jaka będzie reakcja. A może po prostu do tej pory bliscy nie byli świadomi twoich potrzeb? Nikomu nic przecież nie mówiłaś! Na drodze masz wiele barier do pokonania, ale największą jesteś... ty sama. Musisz się przełamać i zacząć mówić, czego pragniesz. Znajdź w sobie odwagę i siłę, żeby zacząć już dziś.

  • Nie przepraszaj za wszystko

Nie tłumacz się z tego, co chcesz zrobić. Tłumaczenie jest wynikiem tego, że nie jesteś przekonana do swoich decyzji i sama przed sobą musisz się usprawiedliwić. Warto zainteresowanym osobom podać powód, dla którego chcesz coś zmienić.

Zmieniaj obowiązujące zasady Bez tego nie zrobisz kroku naprzód. Pewne rzeczy po prostu mamy wdrukowane, jak na przykład to, że podajemy mężowi obiad lub codziennie zmywamy. Zacznij odchodzić od nałożonych na ciebie ról i oczekiwań, wyznacz nowe granice. Czy co dzień musisz robić pranie? Czy obiadu nie można ugotować na kilka dni i zamrozić? Czy jeśli nie uprasujesz dziecku spodenek na WF to stanie się tragedia? Pomyśl, co naprawdę jest istotne.

Działaj natychmiast lub metodą małych kroków Sama zdecyduj, jaką wybierzesz strategię. Niektóre kobiety wolą postawić grubą kreskę i powiedzieć: od dzisiaj będzie tak i tak. Jeśli nie masz tyle siły, zrób to powoli. Zmieniaj po kolei elementy życia, ustalaj nowe obowiązki dla siebie, męża i dzieci.

  • Postaraj się nie ranić innych

W każdym twoim działaniu najważniejsza jest intencja. Nie masz wpływu na to, jak mąż zareaguje np. na to, że nagle chcesz iść na kurs księgowy. Według terapeutów, powinnaś spokojnie wyjaśniać motywy swego postępowania: "Do tej pory inne rzeczy były dla mnie ważne. Teraz jednak chciałabym pójść na ten kurs". Pamiętaj, że nie robisz nic przeciwko swym bliskim, nie chcesz nikogo zranić.

Uwierz w siebie. Gdy rozmawiasz z bliskimi, gdy mówisz o dążeniu do spełniania swoich marzeń, bądź pewna siebie: "Postanowiłam , że...", "Zdecydowałam, że...", "Zrobię tak....". Słowa wypowiadane w taki sposób umocnią twoją decyzję.

Szukaj wsparcia. W pojedynkę może być ci trudno działać. Warto poszukać sprzymierzeńca, kogoś, kto zrozumie twoje potrzeby i w razie zwątpienia doda otuchy, np. mama, koleżanka. Możesz też skorzystać z pomocy terapeuty albo coacha, który pomoże ci wytrwać na twojej nowej drodze rozwoju osobistego.

Bądź asertywna. Niestety, nie zawsze wszystko będzie szło po twojej myśli, ale nie zniechęcaj się. Wybieraj to, co jest dobre dla ciebie. Być może trening twojego męża może jeszcze poczekać, ale twoje studia już nie. Ty czekałaś wystarczająco długo i dłużej nie dasz rady. Mów "nie" konsekwentnie, aż do skutku.

Dowiedz się więcej na temat: psychologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje