Reklama

Reklama

Jeśli nie pigułka,to co?

Coraz więcej kobiet odstawia tabletki hormonalne i poszukuje nowocześniejszych metod antykoncepcji. Co wybrać?

Nasze mamy z pokorą znosiły niewygody związane ze stosowaniem pigułki. Wystarczało im, że środek zabezpiecza przed ciążą skutecznie (w 92-99,7 proc.) . Dziś chcemy, by antykoncepcja była nie tylko niezawodna, ale także bezpieczna i komfortowa.

Pierścień dopochwowy

Elastyczne kółko samodzielnie wsuwamy do pochwy w pierwszym dniu cyklu. Krążek przez 21 dni uwalnia estrogen i progestagen, a te wchłaniane przez śluzówkę pochwy zapobiegają owulacji. Po trzech tygodniach wyjmujemy pierścień, a po siedmiu dniach wkładamy nowy. Skuteczność: 99,7 proc. Zalety: Hormony wchłaniane przez śluzówkę nie obciążają wątroby. Nie trzeba pamiętać o codziennym łykaniu pigułki. Wady: Metoda nie nadaje się dla kobiet palących i chorych na zakrzepicę. Może się pojawić dyskomfort spowodowany obecnością krążka oraz większa ilość wydzieliny.

Reklama

Plastry antykoncepcyjne

Opakowanie zawiera trzy plasterki z estrogenem i progestagenem. Pierwszy z nich naklejamy pierwszego dnia cyklu, po tygodniu wymieniamy go na nowy, tak samo postępujemy w kolejnym tygodniu. Po 21 dniach robimy tygodniową przerwę. Skuteczność: 99,2-99,8 proc. Zalety: Plastry w dużo mniejszym stopniu niż pigułka obciążają wątrobę. Wady: Metoda nie jest odpowiednia dla osób palących, chorujących na zakrzepicę oraz ważących ponad 110 kg (warstwa tłuszczu osłabia wchłanianie się hormonów). Plastry są widoczne, a nie wszystkim to odpowiada. Kłopotliwe bywa utrzymywanie w czystości miejsca, w którym przyklejony jest plaster.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Wykonuje go lekarz, domięśniowo, raz na trzy miesiące. Preparat zawiera pochodne progestagenu hamujące owulację i zagęszczające śluz w pochwie. Skuteczność: 99,8-99,9 proc. Zalety: Zastrzyk podany w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu od razu zabezpiecza przed ciążą. Nie zawiera estrogenów, więc mogą się na niego zdecydować kobiety palące, chore na zakrzepicę i karmiące. Wady: Nie można przerwać jego działania i przed upływem kwartału zajść w ciążę. Ewentualne efekty uboczne także utrzymują się przez trzy miesiące. Nie ma pewności czy tego rodzaju antykoncepcja nie zwiększa ryzyka zakrzepów, minusem są też nieregularne krwawienia.

Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna

Zakłada ją ginekolog, raz na pięć lat. Gestagen zawarty w zbiorniczku wkładki zagęszcza śluz szyjkowy, uniemożliwiając wniknięcie plemników do macicy. Skuteczność: 99,8-99,9 proc. Zalety: Nie hamuje owulacji ani nie wpływa na układ hormonalny, nie zmniejsza więc libido. Obniża ryzyko raka śluzówki macicy. Nadaje się dla kobiet palących, z problemami układu krążenia, dla matek karmiących. Miesiączki są mniej obfite. Wady: Trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną, warto więc stosować specjalne żele i przyjmować probiotyki. Niepolecana kobietom, które nie rodziły, bo w pewnym stopniu zwiększa ryzyko infekcji, co potem może komplikować ciążę.

Komputer cyklu

Za pomocą tego elektronicznego urządzenia mierzy się codziennie temperaturę. Przez pierwsze 2-3 cykle komputer gromadzi i przetwarza dane (w tym czasie trzeba się powstrzymać od współżycia lub zastosować inną metodę antykoncepcji), a podczas następnych wskazuje dni płodne. Skuteczność: Wg producentów: 97-99 proc., wg analiz naukowych: 65-80 proc. Zalety: Metoda dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować innej antykoncepcji. Wady: Wysoka cena (800-2500 zł). W płodne dni trzeba stosować inną antykoncepcję lub unikać współżycia. Metoda jest nieprzydatna przy nieregularnych miesiączkach.

Co nam przeszkadza w pigułce?

Obawiamy się przede wszystkim skutków ubocznych, które mogą towarzyszyć stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej - głównie zmniejszenia ochoty na seks i przybrania na wadze. W niektórych przypadkach trzeba zmienić metodę zapobiegania ciąży, ale czasem wystarczy poprosić lekarza o przepisanie tabletek o innym składzie.

Obniżenie libido

Część kobiet rzeczywiście może mieć po pigułkach mniejszą ochotę na seks. Przyczyną jest spadek stężenia testosteronu, hormonu odpowiadającego za popęd seksualny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Są też panie, które biorąc pigułki, odczuwają utrudniającą współżycie suchość pochwy. O spadku libido warto powiedzieć ginekologowi - zmiana rodzaju pigułki może w tym przypadku pomóc. Suchość pochwy zmniejszają z kolei popularne lubrykanty, a także globulki z nawilżającym kwasem hialuronowym.

Wzrost masy ciała

Estrogeny w dużych dawkach mogą zwiększać apetyt, ale w nowoczesnych środkach dawki hormonów są zwykle niewielkie. Pigułki antykoncepcyjne mają natomiast wpływ na zatrzymywanie wody w tkankach, przez co waga rzeczywiście może okresowo wzrastać. Pomocne mogą być (dostępne na receptę) preparaty z drospirenonem, progestagenem, który pomaga w pozbywaniu się wody zgromadzonej w tkankach. Środki te jednak nie zawsze są skuteczne, istnieje też podejrzenie, że podwyższają ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet otyłych. Osoby mające sporą nadwagę lepiej więc zrobią, prosząc ginekologa o dobranie innej metody antykoncepcji.

Pogorszenie nastroju

Część kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną skarży się na rozdrażnienie, płaczliwość i stany depresyjne. Może to (ale nie musi) być spowodowane wywołanym przez hormony obniżeniem stężenia witaminy B6 w organizmie. Kobiety, które zauważą u siebie taki objaw, mogą spróbować mu zaradzić, przyjmując przez 2-3 miesiące po 50 mg witaminy B6 dziennie. Jeżeli po tym czasie sytuacja się nie poprawi, warto skonsultować problem z lekarzem.

Większa krzepliwość krwi

Nadmiar estrogenu rzeczywiście może powodować problemy z krążeniem. Dlatego dwuskładnikowych pigułek, zawierających ten hormon, nie powinny stosować kobiety po czterdziestce, panie palące (szczególnie jeśli skończyły 35 lat), a także osoby z nadwagą, te, u których zdiagnozowano chorobę niedokrwienną serca, podejrzane o nadkrzepliwość oraz z dużymi żylakami kończyn dolnych. Dla części kobiet zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie antykoncepcji bez estrogenów.

Złe oddziaływanie na wątrobę

Składniki pigułek antykoncepcyjnych przetwarzane są w wątrobie. Niestety, estrogeny czasem powodują zaburzenia wydzielania żółci przez komórki wątrobowe i związane z tym problemy z kamicą pęcherzyka żółciowego. W razie jakichkolwiek niedomagań wątroby należy wybrać antykoncepcję bez estrogenów, tzw. minipigułki zawierające progestagen. Tabletek antykoncepcyjnych z estrogenami nie powinny też stosować kobiety, które w czasie ciąży przechodziły tzw. cholestazę ciążową (spowodowany działaniem estrogenów zastój żółci). Ta przypadłość co prawda najczęściej znika po urodzeniu dziecka, ale samo jej pojawienie się świadczy o delikatnej lub uszkodzonej wątrobie, nie warto więc ryzykować.

Patrycja Karelin, konsultacja: dr n.med. Tomasz Zając ginekolog, lecznica New Med


Olivia
Dowiedz się więcej na temat: związek | seks | antykoncepcja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy