Reklama

Reklama

Kobiety nie są z Wenus, a mężczyźni z Marsa

Od lat popularne poradniki psychologiczne lansowały obraz nieprzekraczalnych różnic między płciami. Dlatego kobiety miały pochodzić z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Z najnowszych badań wynika, że obie płcie pochodzą z Ziemi - twierdzą psycholodzy.

Naukowcy przebadali ponad 13 tys. osób, u których analizowano 122 cechy - od empatii po seksualność, od skłonności do nauk przyrodniczych po ekstrawersję. Okazało się, że kobiety i mężczyźni wcale nie trafili do dwóch odrębnych grup. Innymi słowy, niezależnie od tego, jak niezwykła może być kobieta lub mężczyzna - ich płeć odgrywa w tym niewielką rolę.

- Chłopiec czy dziewczynka - to pierwsze pytanie rodziców dotyczące dziecka, które ma przyjść na świat. Później zaś płeć zostaje przez resztę życia jako najbardziej dominująca kategoria, służąca do rozróżniania pomiędzy ludźmi - opisuje współautor badań, psycholog Harry Reis z University of Rochester.

Niepotrzebna dychotomia

Reklama

- Ta dychotomia nie zawsze jednak zgodna jest ze statystyczną ścisłością - wyjaśnia główna autorka badań, Bobbi Carothers. - Na przykład empatia nie jest niczym niezwykłym w przypadku mężczyzn, a zdolności matematyczne w przypadku kobiet - dodaje.Autorzy przeanalizowali dane pochodzące z 13 dotychczasowych badań na temat różnic między płciami, m.in. w oparciu o tzw. wielką piątkę cech osobowości (otwartość, sumienność, ekstrawersję, ugodowość i neurotyczność). Zebrali również własne dane na temat różnych cech. Naukowcy chcieli znaleźć wyznaczniki, za pomocą których dałoby się kategoryzować osobę jako mężczyznę czy kobietę.

Statystycznie, mężczyźni i kobiety zdecydowanie podpadają pod różne grupy (taksony) w oparciu o dane antropometryczne (takie jak wysokość, szerokość ramion, obwód rąk, proporcja talii do bioder). Jednak cechy psychologiczne nie kategoryzują tak jednoznacznie.

Garść stereotypów

Płeć może być dość wiarygodnym czynnikiem przewidywania stereotypowych zainteresowań, takich jak kosmetyki czy scrapbooking w przypadku kobiet lub boks i oglądanie pornografii w przypadku mężczyzn. Jednak większość cech psychologicznych, takich jak żądza sukcesu, kryteria doboru partnera, empatia - podobnie przejawiają się u kobiet i mężczyzn. Cechy, które stereotypowo przypisuje się płciom, mogą w różny sposób przejawiać się u danych osób. Na przykład wysoki poziom agresji u mężczyzny może iść w parze z niskimi zdolnościami matematycznymi. Nie ma więc tu prostych reguł - podkreślają autorzy.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: mężczyzna | różnice | para

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy