Reklama

Reklama

Kochanie, pora na zgodę!

Kłótnie zdarzają się w każdym związku. Ale czy zawsze wiemy, jak zrobić pierwszy krok do pojednania? Poznajcie dobre sposoby!

Atmosfera po kłótni bywa ciężka. W gniewie zdarza nam się bowiem mówić rzeczy, po których trudno spojrzeć partnerowi w oczy lub które są tak bolesne, że nie da się ich łatwo puścić w niepamięć. Dlatego właśnie godzenie się nie jest łatwą sztuką i zamiast do pojednania może prowadzić do... kolejnego konfliktu. Na szczęście tak być nie musi. Jeśli będziecie wiedzieć, jak się godzić po kłótniach w waszym związku znów zaświeci słońce.

Gdy to ty jesteś obrażona

Czujesz się zraniona i trudno ci przebaczyć partnerowi po tym, co usłyszałaś od niego w gniewie? Oto, co możesz zrobić.

Reklama

• Daj sobie czas. Nie szukaj zgody na siłę, jeśli nie czujesz się gotowa. Pamiętaj jednak, by nie ignorować partnera. Gdy on cię zagaduje, nie udawaj obrażonej księżniczki, tylko powiedz, że jeszcze masz do niego żal i nie potrafisz normalnie z nim rozmawiać.

• Mów, co cię zabolało. Gdy opadną emocje, powiedz partnerowi, czym cię uraził - on nie zawsze ma tego świadomość. Jeśli każesz mu się domyślać, a ukochany nie zgadnie, o co ci chodzi, będzie ci bardzo przykro. On natomiast nie będzie miał okazji naprawić błędu.

• Pozwól się przeprosić. Czasem nie jesteś już zła na partnera, ale udajesz obrażoną tylko po to, by jemu było przykro. Nie powinnaś tego robić. W ten sposób wpędzasz partnera w poczucie winy, a to nie umacnia waszego związku. Jeśli widzisz, że ukochanemu naprawdę jest przykro i że żałuje tego, co zrobił, pozwól się przeprosić. Następnym razem to ty możesz potrzebować jego wybaczenia.

Kiedy to on się boczy

W kłótni powiedziałaś coś nieprzyjemnego, a teraz ukochany jest na ciebie obrażony? Sprawdź, co zrobić, by się z nim pogodzić.

• Pierwsza wyciągnij rękę. Uczyń w stronę partnera jakiś miły gest, np. upiecz jego ulubione ciasto. W ten sposób dasz mu do zrozumienia, że chcesz zgody.

• Pozwól, by pobył sam. Jeżeli partner powie, że potrzebuje czasu, daj mu go. Nie naciskaj i poczekaj, aż emocje opadną. Sama na pewno dobrze wiesz, że na spokojnie łatwiej jest wszystko wyjaśnić.

• Przyznaj, że jest ci przykro. Przeproś i powiedz, że nie chciałaś go zranić i że szanujesz jego oraz jego uczucia. Zapytaj też, co możesz zrobić, by ci wybaczył. Niech wie, że naprawdę zależy ci na zgodzie.

Tego nigdy więcej sobie nie róbcie

• Nie udawajcie, że między wami jest już dobrze, jeżeli nadal czujecie do siebie urazę.

• Nie czekajcie, aż wszystko "samo się wyjaśni" - takie zachowanie może tylko wywołać irytację i pogłębić konflikt.

• Jeśli już się pogodzicie, nie wracajcie więcej do sprawy, która wywołała kłótnię. Potraktujcie konflikt jako... dobrą nauczkę.

Konsultacja dr Marcin Florkowski, psycholog

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: pora

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy