Reklama

Reklama

Kondom antygwałtowy dla kobiet

W Polsce dochodzi do około 2000 gwałtów rocznie. To dużo, ale w Afryce Południowej ta liczba sięga niemal 2 milionów. To właśnie tam wynaleziono urządzenie, które ma być pułapką na gwałciciela - Rapex.

Rapex to rodzaj dopochwowej wkładki z lateksu, wewnątrz której znajdują się rzędy ostro zakończonych haczyków. Podczas penetracji wbijają się one w penisa powodując silny ból. Haczyki są tak skonstruowane, że do ich usunięcia niezbędna jest pomoc lekarza, jednak nie powodują trwałych uszkodzeń i nie zagrażają życiu ani zdrowiu. Zagrażają natomiast zdemaskowaniem - kiedy gwałciciel zgłasza się do szpitala lekarz może powiadomić policję.

Reklama

Rapex został wynaleziony w 2005 roku przez Sonette Ehlers, którą zainspirowały słowa zgwałconej kobiety: "gdybym tylko miała zęby tam na dole". Urządzenie zostało opatentowane w 2005 roku i wywołało liczne kontrowersje. Jak podaje "The First Poste", Charlene Smith, jedna z głównych działaczek kampanii przeciwko gwałtom w Południowej Afryce nazwała urządzenie "mściwym, okrutnym i odrażającym", a Lisa Vetten z Centre of Violence and Reconciliation w Johanesburgu stwierdziła: "To tak jakby powrócić do czasów kiedy kobiety były zmuszane do noszenia pasów cnoty. To przerażająca myśl że kobiety są zmuszane do przystosowywania się do gwałtu".

Skuteczność Rapexu jest o tyle wątpliwa, że nie zapobiega on gwałtowi - może go jedynie przerwać. Jego użycie może też zwiększyć zagrożenie dla gwałconych kobiet: nagły ból może wywołać u napastnika reakcje agresywne, a zranienia jakie powodują u gwałciciela haczyki mogą zwiększyć ryzyko zakażenia wirusem HIV. Z drugiej strony, gdyby Rapex był w powszechnym użyciu mógłby działać odstraszająco. Potencjalny napastnik musiałby się liczyć z tym, że może go czekać przykra niespodzianka. Sama Ehlers mówi: "Nie nienawidzę mężczyzn. Nie chodzi mi o zemstę. Wszystko co robię to zwrócenie kobietom ich siły" - podaje "The First Poste".

I.G.

Dowiedz się więcej na temat: urządzenie | rapex

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje