Reklama

Reklama

Kupuj mądrze i bezpiecznie

Lista towarów niebezpiecznych

Reklama

W internecie znajdziesz wykaz produktów, które zostały uznane za niebezpieczne i powinny zostać wycofane ze sklepów. Gdy chcesz sprawdzić, czy planowany przez ciebie zakup nie zagraża np. zdrowiu, zajrzyj na stronę www.uokik.gov.pl. Na czarnej liście są m.in. zabawki, wózki dziecięce, suszarki, miksery.

Zanim zrobisz maluszkowi prezent

Dziecko chętnie podpowie ci w sklepie, co powinnaś mu kupić. Zanim sięgniesz po pieniądze, sprawdź, czy zabawka jest dla niego bezpieczna. Poszukaj na opakowaniu informacji o wieku dziecka, dla jakiego jest przeznaczona, np. od 3 miesięcy, powyżej 3 lat. Jeśli nie znajdziesz takich oznaczeń, zrezygnuj z zakupu. Kiedy wybierasz zabawkę dla malucha, zwróć uwagę, czy: nie ma drobnych elementów, które dziecko może odłączyć i połknąć lub włożyć do nosa; ostrych krawędzi, które grożą skaleczeniem; tasiemek, które malec może okręcić sobie wokół szyi.

Lalki, klocki czy samochody nie mogą być wykonane z materiałów toksycznych oraz wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Powinny też być wytrzymałe na nacisk. Warunki te spełniają zabawki oznaczone CE. Dodatkowe certyfikaty (np. Instytutu Matki i Dziecka) nie są konieczne, ale dają ci pewność że produkt jest przetestowany, a więc bezpieczny.

Szukasz zabawki składanej np.huśtawki, zjeżdżalni, domku? Sprawdź, czy jest do niej dołączona instrukcja montażu w języku polskim.

Czytaj uważnie ostrzeżenia na opakowaniu! "Młody chemik" lub dmuchany ponton mogą być zakwalifikowane jako zabawki, którymi wolno się bawić dziecku "tylko pod nadzorem osób dorosłych". Potraktuj to poważnie!

Jeśli mimo informacji i ostrzeżeń kupisz dziecku nieodpowiednią zabawkę, wiedz, że robisz to na własną odpowiedzialność.

Wybierasz ubrania i buty

Zanim kupisz sukienkę, spódnicę lub marynarkę, uważnie przeczytaj informacje na metce ubrania. Upewnij się, z jakiego materiału jest uszyte i w jaki sposób powinnaś je prać. Litera "P" oznacza, że zabrudzone ubranie będziesz musiała oddawać do pralni chemicznej (i za każdym razem wydać ok. 10 zł!). Jeśli o tym zapomnisz i wrzucisz je do pralki, niestety, nie będzie się już nadawało się do użytku. W takiej sytuacji stracisz też możliwość reklamacji.

Dowiedz się więcej na temat: niebezpieczeństwo | oznaczenie | sprzedawca | jaja | żywność | towar | sprzęt | zabawki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje