Reklama

Reklama

Kupuj mądrze i bezpiecznie

Jak poznać, czy upatrzone buty są naprawdę ze skóry?

Reklama

Na pierwszy rzut oka jest to trudne. Oczywiście takiej informacji powinien udzielić ci sprzedawca, ale możesz sprawdzić oznaczenie (jest na obu lub na jednym bucie).

Gdy kupujesz zdrową żywność

Coraz częściej sięgasz po towary reklamowane jako "naturalne", "zdrowe", "ekologiczne". Uwaga! To może być jedynie chwyt marketingowy.

W miarę możliwości, staraj się zweryfikować podane informacje. Sprawdź, czy np. jaja, po które sięgasz, są "wiejskie" tylko z nazwy, czy też rzeczywiście pochodzą z tradycyjnego chowu. Jak to zrobić? Rozszyfruj cyfry podane wewnątrz opakowania lub bezpośrednio na jajkach:

0 - to jaja z fermy ekologicznej,

1 - jaja kur z wolnego wybiegu,

2 - z chowu ściółkowego (kury mieszkają w zadaszonym kurniku),

3 - z chowu klatkowego (kury całe życie spędzają w klatkach).

Często na opakowaniu żywności wśród składników widnieje długa lista cyfr, poprzedzonych literą E. Co one oznaczają? "E" to nic innego jak informacja o tym, że dodatek do żywności został uznany za bezpieczny. Cyfry określają różnego rodzaju barwniki, konserwanty, środki zapachowo-smakowe, itp. Czy powinniśmy się ich bać? Teoretycznie nie, bo ich ilość w jedzeniu podlega ścisłej kontroli, a więc nie powinna być szkodliwa dla zdrowia. W praktyce: im mniej jest związków chemicznych w jedzeniu, tym dla nas lepiej.

Jeżeli masz kłopoty ze zdrowiem zwrócić także uwagę na ilość cukru i soli w artykułach żywnościowych. Ich nadmiar nie jest bezpieczny szczególnie dla osób z chorobami układu krążenia lub cukrzycą.

Wymiana sprzętu AGD i RTV

Kupno nowej pralki, lodówki lub telewizora to poważny wydatek. Kiedy już dokonasz wyboru, dokładnie przeczytaj instrukcję podłączenia i użytkowania sprzętu (bezwzględnie żądaj instrukcji w języku polskim). Jeśli bowiem zrobisz coś niezgodnie z zaleceniem producenta i dojdzie do uszkodzenia sprzętu, stracisz prawo do jego bezpłatnej naprawy lub wymiany. Gdy pralka iskrzy lub "kopie", przy reklamacji zaznacz, że sprzęt jest niebezpieczny. Wtedy sprzedawca będzie musiał powiadomić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Niektóre produkty elektryczne i elektroniczne - oprócz oznaczenia CE - mają też literę "B". To informacja dla ciebie, że sprzęt przeszedł dodatkowe testy bezpieczeństwa.

Od niedawna na sprzęcie elektrycznym pojawiło się jeszcze jedno oznaczenie: przekreślony kosz na śmieci. Oznacza ono, że np. starej lodówki, telewizora, a nawet miksera nie wolno wyrzucać na śmietnik. Należy je oddać do sklepu, w których kupujesz nowe urządzenie lub do specjalnych punktów zwrotu, oznaczonych literami ZSEE. Za przyjęcie sprzętu sklep nie pobiera opłaty, musisz go jednak dostarczyć na własny koszt.

Dowiedz się więcej na temat: niebezpieczeństwo | oznaczenie | sprzedawca | jaja | żywność | towar | sprzęt | zabawki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje