Reklama

Reklama

Lęk przed zajściem w ciążę a seks

Strach przed zapłodnieniem towarzyszy parom, które nie są gotowe na bycie rodzicami, bądź nie planują w najbliższej przyszłości powiększenia rodziny. Przyczyn tego zachowania może być wiele.

Młodzi, za młodzi?

Główną przyczyną blokady w kontaktach seksualnych jest niewiedza. Zazwyczaj młodzi ludzie, którzy dopiero odkrywają przyjemność płynącą z seksu, są jednocześnie bardzo spięci. Ich pierwszym kontaktom seksualnym oprócz napięcia i skrępowania wynikających z małego doświadczenia towarzyszy duży lęk przed przedwczesnym byciem rodzicem.

Nastoletnie pary wybierają najczęściej jedną z dwóch opcji: albo seks łączą z żywiołem i nie myślą o antykoncepcji lub też panicznie boją się chwil intymności i zbliżenia z partnerem. Wyjściem z tej sytuacji jest zdobycie szczegółowej wiedzy na temat bezpiecznego seksu. Korzystając z antykoncepcji odpowiadającej danej parze, możliwe jest odczuwanie niesamowitej przyjemności ze wspólnego współżycia.

Reklama

Podstawą jest zaufanie

W tworzeniu więzi między partnerami, poczuciu bliskości bardzo ważne jest obopólne zaufanie. Jeśli czujecie, że jesteście dla siebie wsparciem, możecie rozmawiać ze sobą o wszystkim tworzy się między wami wzajemna nić porozumienia. Prawdziwy, satysfakcjonujący związek można tworzyć na podwalinach poczucia bezpieczeństwa.

Ufając partnerowi, także w dziedzinie seksu, jesteśmy gotowi dać z siebie tyle, na ile jesteśmy gotowi. Jeżeli jesteśmy pewni uczuć drugiej strony, nawet nieplanowana ciąża nie jest tak przerażająca. Wspólnie widziana przyszłość pozwala na większą spontaniczność i wzajemne oddanie się.

Traumy z przeszłości

Wielką traumą z przeszłości dla kobiet jest aborcja bądź też poronienie. Jeżeli kobieta usunęła dziecko, bardzo często dręczą ją wyrzuty sumienia, poczucie wyrządzonej krzywdy. Podobne uczucia towarzyszą mamom, które poroniły. Ciągłe samoobwinianie, życie przeszłością, powoduje, że sam seks kojarzony jest ze startą.

Strach przed ponownym zajściem w ciążę i utratą dziecka sprawia, że kobiety unikają zbliżenia. Panicznie boją się powtórnego przeżywania koszmaru. Często sposobem na przezwyciężenie lęku jest długotrwała psychoterapia. Pozwala ona pogodzić się z wydarzeniami z przeszłości i wspólnie cieszyć się tym, co nieznane.

Nasza rodzina, nasi znajomi

Nasze przekonania budujemy na podstawie skryptów zachowań zaobserwowanych podczas dzieciństwa. Pierwowzorami zachowań społecznych są nasi rodzice. To ich sposób wychowania i podejścia do nas samych powoduje, jaki model roli rodzica posiadamy. Jeśli są to pozytywne wspomnienia ciąża nie jest stanem, który powoduje skrępowanie i paraliżuje przed następnym stosunkiem.

Wpadka we wczesnym wieku naszych znajomych, trudności na obecnym rynku pracy również często powodują, że powstaje w nas nieracjonalny lęk przed seksem połączony z obawą przed zajściem w ciążę.

Przede wszystkim - rozwaga

Przy obecnym rozwoju medycyny, planowanie rodziny stało się prostsze. Posiadając odpowiedni poziom wiedzy na temat obecnych możliwościach antykoncepcji, możliwe jest korzystanie z przyjemności jaką daje seks, bez paraliżującego lęku przed zajściem w ciążę. Dlatego tak ważne jest świadome podjęcie decyzji o wspólnym rozpoczęciu współżycia i bycie przygotowanym na poniesieniem wszelkich konsekwencji z nim związanych.

Justyna Tokajuk

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: seks | ciąża

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje