Reklama

Reklama

Mamo, daj cyca!

Narażone są na zgorszone spojrzenia, niewybredne komentarze. Zdarza się, że ktoś na ich widok przeklnie, wyprosi z restauracji, splunie... Młode matki często muszą karmić w toaletach lub z kocami przykrywającymi dziecko przyssane do piersi.

Karmiące matki walczące o swoje prawa zwane są laktywistkami (od słów laktacja i aktywizm). Najgłośniej o nich w Stanach Zjednoczonych, tam też najszybciej się organizują, otwierają sklepy z koszulkami czy czapeczkami propagującymi karmienie piersią w miejscach publicznych. Robią to z poczuciem humoru i na luzie. Laktywizm nie jest jednak ani nowym, ani amerykańskim wynalazkiem. Można powiedzieć, że istniał odkąd kobiety karmiły piersią - czyli, nie przymierzając, od zawsze... Obecne czasy jedynie nadały mu nowy kształt.

Reklama

Kiedyś a dziś

Laktywizm dawniej przejawiał się w wielu formach. Od uśmiechania się do karmiących, przez zachęcanie młodych matek do karmienia piersią, po zwyczajne uczenie ich, jak to robić. Dziś laktywizm kojarzony jest tylko z jednym - protestem. Matki zabierają swoje dzieci i karmią je publicznie, aby sprzeciwić się tym, którzy ich widokiem czują się zniesmaczeni lub obrażeni. Choć brzmi to zaskakująco, nie jest zjawiskiem rzadkim, żeby matki były karcone czy nazywane bezwstydnymi w związku z karmieniem w miejscach publicznych.

Emilly Gillette liderką

Początek nowego laktywizmu wiąże się z historią Emilly Gillette, którą stewardessa wyrzuciła z pokładu czekającego na start samolotu linii lotniczych Delta, tylko dlatego, że nie chciała karmić swojego dziecka w toalecie czy pod zakurzonym kocem. Co ciekawe, stewardessa wykorzystała w tym celu przepisy antyterrorystyczne. Sprawa stała się głośna, ponieważ Emilly opisała przebieg wydarzeń na swoim blogu. Czytające to młode matki poruszone historią, szybko zaczęły informować się nawzajem i zorganizowały protest. Na lotniskach (przed stanowiskami Delty) w 35 miastach Stanów Zjednoczonych aż 900 młodych matek o umówionej godzinie zaczęło karmić swoje pociechy. Całą sprawę nagłośniły media, powiadomione wcześniej przez laktywistki.

Dowiedz się więcej na temat: matki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje