Reklama

Reklama

Mąż pod kontrolą?

Im bardziej jesteś niezależna od partnera, tym większe masz szanse na to, by skłonić go do współpracy zapewniającą ci życiową satysfakcję. Jak to zrobić?

Bądź asertywna

To pierwsza rzecz, jaką należy zrobić aby poprawić relacje w związku. Komunikat, który powinien otrzymać od ciebie twój partner powinien brzmieć mniej więcej tak: "Kiedy postępujesz w taki sposób (tu musi pojawić się konkret), czuję (nazwij emocję: np. złość, smutek)". Ta metoda nie zawsze działa. Nie pomoże w przypadku, kiedy upływ czasu dokonał głębokiej erozji w waszym związku i kiedy twój mąż nie przejmie się twoim stanem, bo jego postępowanie dostarcza mu korzyści - np. czasu wolnego - które są dla niego ważniejsze. W tym przypadku musisz użyć innej strategii.

Reklama

Potraktuj go... jak ulubione domowe zwierzątko!

W jaki sposób nauczysz je, by postępowało w pożądany przez ciebie sposób? Przecież nie będziesz go prosić, tylko zastosujesz sprawdzony sposób nagród i kar. Choć ludzi nie powinno traktować się jak zwierząt, to przecież pragnienie przyjemnego życia jest wspólne tak dla ludzi, jak zwierząt. Na początku nagradzasz, kiedy twój partner choć trochę zbliża się do ideału, ale potem musisz zmienić strukturę zysków i strat tak, by skłaniać do postępu. Kiedy postawa partnera zbliża się do oczekiwanej, znów modyfikujesz swoje postępowanie.

Ważne: pożądane przemiany zawsze muszą być nagrodzone. Ten sposób postępowania psychologowie określają mianem shapingu (ang: kształtowanie).

Utrzymuj równowagę

Obopólne uzyskiwanie korzyści to fundament wszelkich związków, niezależnie czy nam się to podoba, czy nie. Zadbaj więc, by partner także czasem uzyskał coś od ciebie. Bądź jednak czujna: robiąc czasem to, co on lubi, możesz w sytuacji, kiedy szala przechyli się na jego stronę, zagrozić, że więcej tego nie zrobisz, jeśli nie będzie postępował w określony sposób. To działa.

Joanna Szymanderska, psycholog

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: partner

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy