Reklama

Reklama

Męski kryzys wieku średniego

Czy są jakieś objawy tego, że mężczyzna wkracza w niebezpieczny wiek średni, w którym najczęściej przeżywa się kryzys? Czy można temu zapobiec?

Czy to walka z wiatrakami, bo każdy pan musi przeżyć żałobę nad swą odchodzącą w przeszłość młodością i sam na sam zmierzyć z czasem, który starością nie jest, lecz tylko ucieczką przed nią?

Reklama

Mówi, że nudzi go życie

Staje się bardziej refleksyjny, sentymentalny, marzycielski, z rozrzewnieniem wspomina swą młodość i idealizuje pierwszą miłość. Narzeka na pracę, rutynę życia codziennego, zauważa, że swych marzeń nie spełnił i małe są na to widoki. Może też być tak, że przepracował się, osiągnął już wszystkie zamierzone cele w karierze i teraz została mu pustka.

W takiej sytuacji kobieta najczęściej myśli, że to chwilowe, że to faza, która bezpowrotnie minie. Ale to błąd! W tym stanie można przeczekać tygodnie, miesiące, lata i naraz zauważyć, że partnera obok już nie ma!

W tych trudnych dla mężczyzny chwilach należy go wspierać, być przy nim i faktycznie wsłuchiwać się w to, co mówi, odczytywać niekiedy słabe sygnały, ale wysilić się i wyjść naprzeciw będącemu w tarapatach partnerowi. Trzeba go niekiedy zachęcić do podjęcia ryzyka, dokonania na początek jakiejś jednaj małej zmiany w codziennym życiu. Może nowy styl życia, nowa kuchnia, nowe hobby. Nie pozwalać na topienie smutków i żalów w pobliskim barze lub nierzadko w ramionach nowej kobiety.

Myśli lub już przeżywa romans

Czy zauważyłaś, że rzadziej bywa w domu, unika Twego towarzystwa? A może pojawiły się już ewidentne znaki na jego koszuli, twarzy? Czy zdarzają się głuche telefony do domu? Czy pojawiają się wciąż nowe wymówki - dużo pracy, więcej pracy, jeszcze więcej pracy, pomoc koledze w trudnym problemie życiowym? To mogą być mylące sygnały, lecz równie dobrze to może być fakt - twój partner ma romans.

Wiele małżeństw przeżywa kryzys, gdyż małżonkowie oddalili się od siebie, nie rozmawiali zbyt długo i wspólnie nie rozwiązywali problemów. Lecz złamanie danej przysięgi jest decyzją, którą podejmuje ten niewierny. Czy jest jakiś sposób na przerwanie romansu? Wielu mówi, że można próbować słów, gróźb, żądań, stawiania ultimatum. Wielu ludzi zgadza się jednak z tym, iż jeśli małżeńskie kłótnie i groźby nie poparte są pragnieniem zbudowania na nowo faktycznej bliskiej więzi to na nic się one zdają.

Dokonuje nagle poważnych decyzji finansowych czy związanych z karierą

Naraz, bez ostrzeżenia i bez konsultacji z Tobą podejmuje ważne decyzje dotyczące finansów czy własnej kariery. Zawsze chciał mieć szybkie czerwone ferrari i teraz właśnie się na nie zapożyczył. To niewątpliwie wskazuje na jego determinację, by przeżyć życie w pełni i na wysokiem poziomie adrenaliny. Nie powiedział Ci o tym, bo bał się reakcji rozsądnej żony, która wskaże w zamian sprawy wymagające natychmiastowej reperacji, załatwienia itp. To fakt, że jest małe prawdopodobieństwo, by kobieta zrozumiała w pełni pragnienia mężczyzny i starała się go wspierać. Lecz należałoby się czasem zastanowić nad tokiem rozumowania partnera, co powodowało, że wymyślił takie a nie inne rozwiązanie męczącego go problemu.

Drastycznie zmienia swój wygląd zewnętrzny, spędza mnóstwo czasu przed lustrem

Jeśli zmienił swą fryzurę, jeśli zaczął dbać o cerę, bywa u kosmetyczki, spędza więcej czasu w sklepach odzieżowych, myśli nawet o drobnej korekcji plastycznej jednego z elementów twarzy - to sygnał jest prosty i jednoznaczny - domaga się zmian, domaga się ich zauważenia, domaga się wyrażenia podziwu i aprobaty ze strony partnerki i otoczenia.

Niejednokrotnie taki rodzaj próżności wskazuje na przeżywany właśnie romans, lecz na szczęście nie zawsze tak musi być.

Wykazuje mniejsze zainteresowanie spędzaniem czasu (czy uprawianiem miłości) z Tobą

Mniej seksu wśród partnerów, którzy często go uprawiali, a teraz zbliżają się do 50-tki nie zawsze musi oznaczać przechodzenie kryzysu małżeńskiego. Bowiem dla mężczyzny, który zmaga się z poczuciem własnej wartości lub jest ogólnie nieszczęśliwy czy tylko niezadowolony ze swego życia, seks może być dodatkowym obciążeniem dla jego psychiki.

Z drugiej jednak strony zapobiegliwy mężczyzna, który przeżywa romans, stara się być tak zainteresowany życiem seksualnym swojej partnerki, by nie zauważyła ona przypadkiem, że jest odrzucona, zapomniana, odstawiona na boczny tor.

Tak czy inaczej na mężczyznę w tym trudnym okresie trzeba nieustannie uważać i wprawnie odczytywać wysyłane przezeń sygnały. I jak zwykle należy rozmawiać z partnerem o zauważanych zmianach, gdyż uczciwa konwersacja jest w stanie złagodzić objawy kryzysu wieku średniego.

Popadł w nałogi (alkohol lub używki)

Tu sprawa wydaje się jasna - specyficzny zapach/odór alkoholu, puste butelki walające się po pokoju czy w garażu, przekrwione oczy. Twój partner ma kłopoty z piciem (lub jak chcą niektórzy - nie ma z piciem żadnego kłopotu). W tej sytuacji żona może tylko wyrazić swe zdanie, może nie zgodzić się na takie zachowanie męża, lecz nie może go zmienić, dopóki on sam tak nie zdecyduje. Zmian może dokonać sam partner.

Zaleca się w tej sytuacji udanie się do punktu doradztwa i skorzystanie z fachowej pomocy psychoterapeuty. Być może wyjściem z sytuacji okaże się uczestnictwo w grupie wsparcia.

Wykazuje typowe oznaki depresji

Mało i źle sypia, stracił apetyt, jest mniej odporny na choroby. Może być to reakcją na rodzinną tragedię (śmierć rodzica) czy niespodziewaną utratę pracy. Choć depresja dotyka rocznie ponad 6 mln panów to wielu z nich zaprzecza stanowi, w jakim się znajduje, uznając go za 'niemęski stan'.

Zauważając takie objawy u partnera skłoń go do wizyty u specjalisty, terapeuty, psychologa czy księdza. Możesz też dołączyć do męża w terapii par czy na własną rękę poddać się podobnej terapii.

Stał się nostalgiczny i sentymentalny

W wieku średnim wielu mężczyzn zadaje sobie pytanie: co by było gdyby. Niejednokrotnie kwestionują swe przeszłe decyzje i wybory. Każdy z nas patrzy na swą przeszłość przez różowe okulary, każdy ją idealizuje, gdyż nasza pamięć z łatwością omija złe wspomnienia a uwydatnia te dobre.

Takie rozpamiętywanie przeszłości jest w większości przypadków nieszkodliwe i mija niczym wiosenny katar. Schody zaczynają się w momencie, gdy zniechęcony swym życiem mężczyzna porzuca domowe pielesze i rusza w poszukiwaniu swej miłości ze szkoły średniej. Łagodniejszą wersją tego rozwiązania jest odgrzanie młodzieńczych znajomości z chłopakami, z którymi można było konie kraść...

Dowiedz się więcej na temat: partner | myśli | romans | objawy | męski | kryzys | kryzys wieku średniego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje