Reklama

Reklama

Męża szukaj wśród rówieśników!

Panowie zazwyczaj szukają sobie młodszych żon i naukowcy przyznają im rację - młodsza żona to większe szanse na dłuższe życie. Natomiast panie powinny szukać mężów wśród rówieśników.

Małżeństwo przynosi więcej korzyści mężczyznom niż kobietom - a przynajmniej tym, którzy chcą żyć dłużej. Wcześniejsze badana wykazały, że mężczyźni żeniący się z kobietami młodszymi od siebie żyją dłużej. Przypuszczano, że podobna zależność może dotyczyć kobiet, które mają młodszych od siebie mężów. Jednak najnowsze badania Svena Drefaha z Instytutu Maxa Plancka pokazały, że jest inaczej. Im większa jest różnica wieku między kobietą a jej małżonkiem, tym mniejsze szanse doczekania późnej starości. I to niezależnie od tego, czy mąż jest młodszy czy starszy.

Reklama

Im młodsza tym lepsza

Dla mężczyzn sprawa jest prosta - im młodsza tym lepsza. Ryzyko śmierci mężczyzny, którego żona jest 7-9 lat młodsza od niego, jest zredukowane o 11 proc. w porównaniu mężczyzn, którzy maja żonę rówieśnicę.

Przez lata naukowcy uważali, że te dane mają zastosowanie do obu płci. Przypuszczano, że w grę wchodzi efekt "selekcji zdrowotnej" - ci, którzy są zdolni znaleźć sobie młodszego partnera lub partnerkę są w lepszej kondycji, a więc od samego początku mieli większe szanse na dłuższe życie. Sądzono też, że małżeństwo z młodszą osobą ma pozytywny wpływ, zarówno psychologiczny jak i socjologiczny, na starszego partnera. Młodsza osoba może też zapewnić lepszą opiekę. Wszystko to pomaga przedłużyć życie.

- Te teorie muszą być teraz zrewidowane - mówi Sven Drefahl z MPIDR. - wydaje się, że powody zależności między śmiertelnością a różnicą wieku pozostają niejasne.

Wykorzystując dane dotyczące niemal 2 milionów duńskich par, Drefhal był w stanie wyeliminować błędy poprzednich badań i pokazał, że dla kobiety najlepszym wyborem jest mężczyzna w jej wieku. Zarówno młodsi jak i starsi mogą skrócić jej życie.

Młodszy mężczyzna to ryzyko

Według badań Drefhala kobiety wychodzące za mąż za mężczyznę 7-9 lat młodszego, zwiększają ryzyko śmierci o 20 proc. Zatem efekt "selekcji zdrowotnej" nie może być prawdziwy w odniesieniu do kobiet. Zdrowsze kobiety najwyraźniej nie uganiają się za młodszymi partnerami. Chociaż wiele badań pokazuje, że panie preferują mężczyzn w swoim wieku, to większość z nich wychodzi za starszych od siebie..W Stanach Zjednoczonych mężczyzna jest starszy o średnio 2,3 roku od swojej żony. - To nie polega na tym, że kobiety nie mogą znaleźć młodszego partnera, większość z nich po prostu nie chce - twierdzi Sven Drefahl.

Jest także wątpliwe żeby kobiety mające młodszego męża odnosiły z tego tytułu psychologiczne lub socjologiczne korzyści. Takie zjawisko wydaje się występować jedynie w odniesieniu do mężczyzn. - Przeciętnie, mężczyźni mają mniej kontaktów społecznych niż kobiety - mówi Sven Drefahl. Zatem młodszy mąż nie pomaga swojej żonie nawiązywać nowych kontaktów towarzyskich, które mogłyby podnieść jakość jej życia. Ona zazwyczaj już ma przyjaciół. Inaczej jest w przypadku starszych mężczyzn.

Stresujący związek

To oznacza, że kobiety nie odnoszą korzyści wiążąc się z młodszym partnerem, ale dlaczego miałoby to skracać ich życie? - Jedno z możliwych wyjaśnień jest takie, że pary, w których to mężczyzna jest młodszy, naruszają normy społeczne, co pociąga za sobą sankcje społeczne - mówi Sven Drefhal. Takie pary mogą otrzymywać mniejsze wsparcie społeczne i być postrzegane jako rodzaj odmieńców. To może skutkować zwiększeniem stresu i pogorszeniem stanu zdrowia.

Chociaż można zastanawiać się, w jakiej grupie wiekowej najlepiej szukać partnera życiowego, nie ulega wątpliwości, że w ogóle warto to zrobić. Zarówno kobiety jak i mężczyźni będący w związkach małżeńskich żyją dłużej niż osoby samotne.

IG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryzyko | małżeństwa | żona | naukowcy | korzyści

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama