Reklama

Reklama

Mój mąż mnie gwałcił...

Aż 80 proc. gwałcicieli zna swoje ofiary - wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego. To koledzy, sąsiedzi, krewni, a nawet - w co trudno uwierzyć - mężowie.

Mówią fakty

Reklama

W popularnym talk show telewizyjnym kobiety nie kryły swoich przykrych doświadczeń: - Tego dnia po prostu źle się czułam - zwierzała się Barbara. - Byłam zmęczona zajmowaniem się małym dzieckiem i nie chciałam pójść spać. Mąż nie potrafił tego zrozumieć. Najpierw pobił mnie, a później zmusił do zbliżenia. Choć od tego zdarzenia minęło wiele lat, wciąż pamiętam je doskonale. Po tym zdarzeniu moje życie nie było już takie samo...

- Przy ilości obelg, jakie usłyszałam od swojego męża, 12-tomowa encyklopedia jest cieniutka - mówiła Ewa. - Mój mąż często wypożyczał filmy pornograficzne, a potem "eksperymentował" ze mną, choć wcale nie miałam na to ochoty. Z jednego z tych gwałtów urodziło się dziecko. Załamana, chciałam popełnić samobójstwo, ale na szczęście zdałam sobie sprawę, że nie skrzywdzę męża, tylko dziecko...

Mężczyźni są innego zdania

Zdumiewające, ale mężczyźni zupełnie inaczej patrzą na taki seks. Wręcz twierdzą, że jeśli gwałcone kobiety nie odeszły od swoich mężów, widocznie musiały czerpać przyjemność z tego zbliżenia. Nawet więcej - uważają, że mają do tego pełne prawo, wszak żona złożyła podczas ślubu przysięgę wierności swojemu mężowi.

O co więc teraz ma pretensje? Ba, nawet jeden z duchownych wypowiedział się w taki sposób: "Bite i gwałcone żony powinny z pokorą nieść swój los".

Zdaniem seksuologa

- Gwałt z prawnego punktu widzenia - twierdzi prof. Zbigniew Lew-Starowicz - oznacza kontakt seksualny wbrew woli drugiej osoby. Dotyczy to również relacji miedzy małżonkami. Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się zjawisku gwałcenia żon. Z danych USA wynika, że takie doświadczenia miało 15 proc. ogółu żon. Występują różne typy takich zgwałceń:

- sytuacyjne (np. pod wpływem alkoholu, narkotyków);

- represyjne (np. "ukaranie" za ujawniony romans żony z innym mężczyzną);

- gniewne (np. za niechęć żony do kontaktu);

- sadystyczne (może to dotyczyć mężczyzn o typowo sadystycznych preferencjach);

- dewiacyjne (np. mąż jest raptofilem i zaspokaja swoje potrzeby dewiacyjne również w małżeństwie).

Do najbardziej spotykanych przyczyn zgwałceń należy ciąża żony, wiążąca się z brakiem kontaktów seksualnych.

Stop przemocy!

Przyznać trzeba, że wiele kobiet zaczęło mówić o najbardziej skrytej, a najpowszechniejszej formie gwałtu i przemocy seksualnej. Centrum Praw Kobiet podaje, że na co trzeciej Polce wymuszono seks siłą, a 40 proc. było zgwałconych.

Dowiedz się więcej na temat: gwałt | seks | żona

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje