Możecie być szczęśliwi po wielu latach małżeństwa

Po wielu latach zostaliście znowu tylko we dwoje. To świetny czas, by odkryć się na nowo i razem spełniać zapomniane marzenia.

Możesz mieć udany związek nawet po wielu latach od ślubu
Możesz mieć udany związek nawet po wielu latach od ślubu123RF/PICSEL

Wychowywanie dzieci, rozwiązywanie miliona ich problemów, przeżywanie sukcesów i porażek... Dom wypełniony ich głosami. I naraz spokój, cisza. Jesteście tylko we dwoje. Dzieci wyprowadziły się, mają swoje sprawy, nie zajmują już tyle miejsca w waszym życiu, co dawniej. Macie więcej czasu i swobody, ale zrobiło się też trochę cicho i pusto. Jednak to od was dwojga zależy, czym wypełnicie życie na nowo.

Odnawiamy dawne przyjaźnie

Jeśli macie poczucie, że w ostatnich latach skurczyła się lista waszych towarzyskich kontaktów, to czas najwyższy, żeby ponownie ją zapełnić. Przede wszystkim wróćcie do dawnych przyjaźni. Poszukajcie telefonów przyjaciół, z którymi nie widzieliście się od dawna, a których lubicie i cenicie. Zaproście ich do siebie. W odszukaniu starych znajomości może wam pomóc portal "Nasza Klasa" (nk. pl). Wyjdźcie z inicjatywą spotkania po latach w większym gronie. Może uda wam się stworzyć zgraną grupę przyjaciół.

Odkurzamy zaniedbane kiedyś pasje

Dawniej bardzo lubiliście tańczyć i mieliście ochotę doskonalić tę umiejętność? A może ciągnęło was do aktorskich popisów na scenie, gry na instrumentach czy malowania obrazów. Dotychczas ciągle brakowało na to czasu. Teraz jest odpowiedni moment, by powrócić do dawnego hobby. Zapiszcie się wspólnie na kurs tańca towarzyskiego dla dorosłych. A może w waszej miejscowości działa np. klub tanga argentyńskiego? Przyjrzyjcie się programowi miejscowego domu kultury, bardzo możliwe, że jest tam kółko teatralne, muzyczne czy plastyczne.

Jeśli macie już po 60., zorientujcie się też, czy w okolicy nie działa klub seniora. Ta nazwa źle wam się kojarzy? Niesłusznie. Ludzie uczą się tam nowych rzeczy, oglądają ciekawe spektakle, organizują dancingi, razem zwiedzają kraj. Wspólne realizowanie pasji nie tylko wypełni wam wolny czas, ale też sprawi satysfakcję, pozwoli poznać nowych, interesujących ludzi oraz dostarczy tematów do rozmów. Będziecie się też mogli pochwalić dzieciom swoimi osiągnięciami.

Realizujemy plany, na które brakło odwagi

Chcieliście od dawna odmienić wygląd waszego domu czy mieszkania, ale generalny remont w domu pełnym dzieci wydawał wam się zbyt kłopotliwy? Albo mieliście może kiedyś pomysł, by wyprowadzić się poza miasto, ale obawialiście się, że będą problemy z dojazdem malców do szkoły.

A może myśleliście o tym, by spróbować stworzyć niewielką rodzinną firmę, ale mając na utrzymaniu dzieci, woleliście nie ryzykować. Realizację wielu podobnych marzeń odkłada się ze względu na dobro najmłodszych członków rodziny. Właśnie teraz nadszedł czas na wcielanie w życie takich pomysłów.

Wracamy na studia, uczymy się języka

Nauka hiszpańskiego czy włoskiego, sprawna obsługa komputera, a nawet ukończenie nowego kierunku studiów - to wszystko jest teraz w granicach waszych możliwości. Warto przejrzeć ofertę uniwersytetów otwartych działających przy dużych ośrodkach akademickich. Tam, bez względu na wiek, można uczestniczyć w wykładach z przeróżnych dziedzin, np. "Teatr i jego historia", "Jakość życia 50+". Udział w nich jest odpłatny, ale to raczej opłaty symboliczne.

Ofertę np. Uniwersytetu Warszawskiego można sprawdzić na stronie: www.uo.uw.edu.pl. Jeśli jesteście na emeryturze - to właśnie dla was są stworzone Uniwersytety Trzeciego Wieku. Oferta zajęć jest tak szeroka, że każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego. Do wyboru są seminaria poświęcone literaturze, sztuce, filozofii, historii, ale również takim umiejętnościom, jak np. ziołolecznictwo.

Miłość po sześćdziesiątce wcale nie jest niemożliwa...
Miłość po sześćdziesiątce wcale nie jest niemożliwa...123RF/PICSEL

Odkrywamy korzyści ze sportu

Ruch znakomicie poprawia nie tylko kondycję, ale też nastrój. Oprócz spacerów czy pracy w ogródku, warto pomyśleć o jakiejś formie sportu. Dobrze, jeśli znajdziecie dyscyplinę, która wam obojgu przypadnie do gustu, wtedy razem będziecie mogli uczęszczać na zajęcia. Niektóre rodzaje ruchu mają szczególnie pozytywny wpływ na zdrowie, np. nordic walking, joga, pływanie - poprawiają sprawność mięśni i stawów, znakomicie relaksują.

W ofercie klubów fitness i centrów rehabilitacyjnych coraz częściej można też spotkać oferty zajęć gimnastycznych skierowanych do osób dojrzałych. Nigdy nie jest za późno na modelowanie sylwetki, a w przypadku panów na rozwijanie muskulatury.

Zwiedzamy świat daleki i bliski

Warto też poświęcić trochę czasu na podróżowanie. Zastanówcie się, jakie miejsca chcielibyście odwiedzić. Może okolice, gdzie spędziliście dzieciństwo, wasze najlepsze wakacje, miasto, gdzie się uczyliście. Takie kilkudniowe wyprawy dobrze udają się w gronie znajomych, wówczas wieczory można urozmaicić np. ogniskiem.

Wybierzcie się też tam, gdzie jeszcze nie udało wam się dotrzeć. W Polsce jest wiele pięknych zakątków, które przyjemnie będzie odkryć. Czasem warto też pomyśleć o zagranicznej podróży, np. w cieplejsze niż Polska rejony. Jeśli zaplanujecie wycieczkę po sezonie, będzie ona zdecydowanie tańsza. Osobom po 55. roku życia niektóre biura podróży oferują też wczasy w Hiszpanii, na Sycylii czy w Tunezji po promocyjnej cenie, gdyż są dofinansowane przez Unię Europejską.

Umawiamy się na romantyczne randki

Nie spędzajcie wieczorów wyłącznie przy telewizorze. Spróbujcie sobie przypomnieć urok chwil spędzanych tylko we dwoje. Co jakiś czas celebrujcie kolacje przy świecach, róbcie sobie wypady do kina czy teatru, spacerujcie trzymając się za ręce. Odświeżcie teraz ten romantyczny klimat, jaki towarzyszył wam na początku związku.

Znajdujemy radość pomagając innym

Przez wiele lat każdego dnia zaspokajaliście potrzeby swoich dzieci. Teraz nadal was potrzebują, jednak wiele spraw załatwiają same. Jeśli macie już wnuki, pewnie mnóstwo czasu będziecie spędzać z nimi. Ale też dobrym pomysłem na wypełnienie pustki jest pomoc innym ludziom. Satysfakcja z tego jest ogromna. Świadomość, że robicie coś ważnego, będzie wam towarzyszyć na każdym kroku.

Wiele różnych instytucji i organizacji poszukuje wolontariuszy, np. fundacje zajmujące się poszukiwaniem ludzi zaginionych czy opieką nad dziećmi niepełnosprawnymi. Swoją ofertę kierują głównie do studentów oraz osób starszych. Najłatwiej skontaktować się z tymi organizacjami przez internet. Na stronie: wolontariat.org.pl można znaleźć różne propozycje z każdego rejonu kraju.

Maja Górska, psycholog

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas