Reklama

Reklama

Na żabkę czy na boku?

Bynajmniej, nie chodzi o seks, a o ułożenie się do snu. Okazuje się bowiem, że nasza pozycja we śnie niesie ze sobą sporo informacji o nas samych. Ba, nawet więcej - jest wizytówką naszego wnętrza.

Tak przynajmniej twierdzi Elżbieta Pawelec, która dotarła do socjologa i psychologów, usiłując z nimi ustalić pewne prawidłowości, związane z naszym snem.

Reklama

I tak okazuje się, że w czasie snu przewracamy się z boku na bok od 40 do 70 razy, a pozycja we śnie ma odbicie w rzeczywistości. Wiele osób preferujących tzw. pozycję embrionalną (takie zwijanie się w kłębuszek) uosabia swoje cechy charakteru, a wiec nieśmiałość, skrytość, bojaźń przed trudnościami dnia codziennego. Tacy ludzie pragną ciepła i bezpieczeństwa.

Na żabkę

Dość charakterystyczne zachowanie wykazują osoby śpiące "na żabkę", czyli na brzuchu z wyciągniętymi nogami. To zazwyczaj osoby nieufne i podejrzliwe, dokładnie analizujące każdy swój krok, pełne obaw i wahań przy podejmowaniu decyzji. Ale też bez szczegółowego planu działania, nie biorące się za nic. Niespodziewane wpadki szybko wytrącają ich z równowagi i bardzo irytują.

Na boku

Najwięcej, bo ponad 60 proc. osób, śpi na boku. Takie osoby, jeśli lekko uginają kolana, należą do odważnych, dzielnie stawiających czoło przeciwnościom losu. W dążeniu do obranego celu są uparte, a nawet zawzięte, realnie oceniające szanse sukcesów. Choć na niektóre sprawy patrzą poważnie, i są w związku z tym nazywane sztywniakami, szybko się zakochują.

Na plecach

Najmniej, bo tylko 15 proc. osób śpi na plecach z rękami wyciągniętymi wzdłuż tułowia, w tzw. pozycji królewskiej. Mówi się o takich osobnikach, że są panami własnego losu. Odznaczają się zaś tym, iż są pewni siebie i lubią siebie, a w otaczającym świecie wszystko jest dla nich dostępne. Biorą z życia wszystko, co może dać radość. Ale nie wszystko przedstawia się tak różowo - duża część tych ludzi to zwyczajni egoiści.

Co mówią oryginalne pozy?

Ułożenie się do snu z ramionami nad głową oznacza, że nic mnie nie martwi, w życiu mi się wszystko udaje. Często śpią tak dzieci.

Pozycja małej dziewczynki - zwinięta w kłębek z przytulanką w ramionach; tacy osobnicy boją się niepowodzeń (a te czyhają na nich na każdym kroku) i nie umieją sobie z nimi poradzić.

Pozycja agresywna - z zaciśniętymi dłońmi lub rękami przy brodzie. Taki osobnik jest butny, chce sobie podporządkować cały świat.

Według prof. Michela Joveta tylko 3 proc. ludzi śpi krótko (4-5 godzin) i są to osoby nadmiernie aktywne, chwytając każdą chwilę obiema rękami.

Połowa wszystkich ludzi preferuje sen normalnej długości, czyli 7-8 godzin i są to osoby zazwyczaj przeciętne.

Trzecia część ludzkości śpi 9 i więcej godzin. To introwertycy, często o artystycznej naturze.

Jacek Kolesiewicz

Dowiedz się więcej na temat: W.E.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje