Reklama

Reklama

Najważniejszy mężczyzna na świecie

Tą osobą jest bez wątpienia ojciec i właśnie dziś przypada jego święto. Niestety, nadal nie wszyscy o nim pamiętają, choć na pewno ojcom się ono należy. A i jego historia jest ciekawa...

Wszystko zaczęło się w 1910 roku w Stanach Zjednoczonych, w małej miejscowości Spokane pod Waszyngtonem.

Mieszkanka Spokane, Sonora Smart, jej bliscy i sąsiedzi brali udział w mszy poświęconej zmarłej matce Sonory. I wtedy Sonora uświadomiła sobie, jak wiele zawdzięcza swojemu ojcu.

To właśnie on po śmierci matki samodzielnie zajmował się wychowaniem jej i pięciorga jej rodzeństwa i był dla nich najlepszym, najukochańszym i najwspanialszym tatą na świecie.

Sonora zwróciła się do władz Spokane z projektem utworzenia nowego święta ku czci ojców, które obchodzono by 5 czerwca - to była rocznica śmierci jej ojca.

Reklama

Władzom miasta pomysł się spodobał, ale - jako że do 5 czerwca pozostało niewiele czasu - przesunięto termin na 19 czerwca.

Obchody wypadły wspaniale, a wieść o święcie rozeszła się po całych Stanach i z roku na rok przybywało miast, gdzie świętowano Dzień Ojca.

W 1924 roku Dzień Ojca stał się świętem uznanym oficjalnie za sprawą prezydenta Calvina Coolidge'a, w 1966 Lyndon Johnson ustalił datę obchodów na trzecią niedzielę czerwca, a w 1972 roku Dzień Ojca zyskał status oficjalnego święta państwowego dzięki prezydentowi Richardowi Nixonowi.

Dziś Dzień Ojca jest obchodzony na całym świecie, aczkolwiek mniej uroczyście niż Dzień Matki i w różnych terminach.

W większości krajów obchodzi się to święto jak w Stanach Zjednoczonych, czyli w trzecią niedzielę czerwca, wiele innych wybrało jednak inne terminy: we Włoszech to 19 maja, w Austrii - druga niedziela czerwca, a w Polsce - 23 czerwca, który to termin obowiązuje od 1965 roku.

Ale oczywiście w Dniu Ojca najważniejsze są życzenia. Tak więc wszystkim Tatusiom - i obecnym, i przyszłym, i potencjalnym - życzymy pełnej kieszeni zawsze wtedy, kiedy dzieci będą tego potrzebować, poczucia humoru i nieskończonej cierpliwości, zwłaszcza gdy dzieci są w wieku dojrzewania, wyrozumiałości, bo nie ma takiego dziecka, któremu by się ta cecha ojca nie przydała, no i mnóstwo, mnóstwo miłości - bo nie ma lepszego prezentu na Dzień Ojca...

el

www.tutej.pl
Dowiedz się więcej na temat: święto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje