Naturalny sposób na stres

Nie da się całkowicie uniknąć stresu, bez względu na to, jaki tryb życia się prowadzi.

article cover
MWMedia

Sport i hormony szczęścia

Ci, którzy uprawiają sport wiedzą, że porządny trening ma zbawienny wpływ na nasza psychikę. Koncentracja na ćwiczeniach czy zadaniach sportowych pozwala oderwać się od codziennych trosk i zapomnieć o przyczynach stresu. Napięcie psychiczne zostaje rozładowane w pracy mięśni. Mózg potrafi wydzielać endorfiny, tzw. hormony szczęścia, które maja wszyscy, ale trzeba uaktywnić je poprzez długotrwały wysiłek fizyczny. Dlatego u sportowców nie tylko zmniejsza się stres, ale dzięki endorfinom podniesieniu ulega próg wrażliwości na ból. Nie ulega wątpliwości, że sport, gimnastyka, ćwiczenia fizyczne - są ujściem dla stresu.

Kolekcjonuj zainteresowania

Posiadanie hobby może być sposobem na rozładowanie i usunięcie stresu. Wątpliwości może budzić jedynie kolekcjonerstwo, gdyż zagorzałemu kolekcjonerowi grozi, że popadnie w obsesję i np. nie przerwie polowania na jakiś cenny okaz. Taki sposób uprawiania hobby sam staje się źródłem stresu. Inne rodzaje hobby, takie jak np.: modelarstwo. Malowanie, haftowanie, muzykowanie, majsterkowanie, wędkarstwo i tym podobne zajęcia - pomagają zwalczyć stres.

Relaks i medytacje

Techniki relaksacyjne i medytacyjne służą osłabieniu indywidualnych napięć. Opierają się one na ludzkiej zdolności uzyskiwania pewnego rodzaju pustki w umyśle. Mieć pustkę w głowie - to zapomnieć o wszystkim (głównie o stresie), o niczym nie myśleć, wyciszyć emocje i wyrobić w sobie nastawienie, że wszystko będzie dobrze. Każdy może korzystać z dobrodziejstw tego stanu pod warunkiem, że zechce się tego nauczyć, poznać techniki medytacyjne i poświecić temu odpowiednio dużo czasu i systematyczności. Również słuchanie odpowiedniej muzyki (np. Bacha, Mozarta, Beethovena) wpływa na psychikę i ciało relaksująco i antystresowo.

Stara paczka

Znajomi z dzieciństwa, szkoły, studiów, wojska - są odpowiednimi partnerami do snucia miłych wspomnień. Przy spotkaniu przypominają sobie wspólnie przeżyte miłe chwile i różne historie. Być może dla innych słuchaczy te wspomnienia są nudne i banalne, ale dla tych, którzy razem je przeżyli w dzieciństwie czy młodości są wciąż żywe, wprowadzają atmosferę odprężenia i oddalają aktualne troski.

Wizyta u psychologa

Próg gabinetu psychologa przekracza najczęściej człowiek, który już sam nie daje sobie rady, często człowiek zdesperowany. A to zbyt późno! Najlepiej przyjść od psychologa, gdy pojawiają się pierwsze objawy przeciążenia stresem. Psychoterapia wspierająca pozwala człowiekowi cierpiącemu uświadomić sobie przyczyny stresu. Daje jednocześnie środki do codziennej walki z natłokiem czynników, które powodują przeciążenie.

Lidia Irla

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas