Reklama

Reklama

Naucz się mówić: nie

Nie potrafię nikomu odmówić, nawet jeżeli wiem, że inni mnie wykorzystują i że ja nie chcę zrobić tego, o co mnie proszą.

Zajmuję się dziećmi koleżanek, kiedy chcą iść do kina, załatwiam różne sprawy znajomym, którymi mnie obarczają, a które są dla mnie bardzo kłopotliwe. Nikt nie liczy się z moim czasem, a ja nie potrafię powiedzieć - nie! Czuję się z tym wszystkim okropnie, mam wrażenie, że jestem gorsza od innych i dlatego ja sama o nic nikogo nie proszę, nawet jeżeli mam poczucie, że to mi się należy. Boję się odmowy, a równocześnie boję się, że jeżeli ja odmówię, to inni się na mnie obrażą i zostanę zupełnie sama. Nie wiem, co powinnam zrobić, aby to zmienić i czy w ogóle można coś zmienić?

Reklama

odpowiedzialna za swoje życie

Asertywność oznacza przede wszystkim szacunek dla siebie i innych. Jest zaprzeczeniem biernego podporządkowania się wszystkim wokół, powodującego, że człowiek niesłusznie zaniedbuje ochronę własnych interesów, potrzeb i przysługujących mu praw. Z drugiej strony jest jednak zaprzeczeniem agresywności, która sprawia, że człowiek agresywny w nieuzasadniony sposób narusza prawa, terytorium lub dobre samopoczucie innych ludzi, a także domaga się tego, co mu się nie należy.

Asertywność jest aktualnie pojęciem dość modnym w psychologii, coraz bardziej rozpowszechnia się także technika psychoterapeutyczna - trening asertywności.

Oprócz szacunku dla samego siebie, asertywność łączy się także z przyjmowaniem odpowiedzialności za swoje życie, za siebie i za swoje samopoczucie. Człowiek ma mniejszą skłonność do obwiniania innych ludzi i "złego losu" za swoje niepowodzenia czy też poczucie niezadowolenia z życia. Wie, że wiele zależy od niego.

Warunkiem niezbędnym do bycia asertywnym jest wysoki stopień samoakceptacji, sympatii a nawet miłości do samego siebie. Konieczny jest także wysoki poziom zaufania do samego siebie oraz zdrowej pewności siebie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje